Jak jeździć zimą – i uniknąć wypadku?

Tradycją już jest, że co roku zima zaskakuje drogowców. Dla dobra uczestników ruchu lepiej, aby kierowcy nie czuli się równie zaskoczeni. Przygotowanie auta do zimowych warunków to jedna sprawa, ale bezpieczeństwo na drodze zależy też przecież od kierowcy i jego techniki jazdy, a także od zachowania innych uczestników ruchu – pieszych.

Jak jeździć zimą – i uniknąć wypadku?

Paradoksalnie liczba wypadków w okresie zimowym jest niższa niż latem. W dużej mierze może być to jednak spowodowane tym, że latem na drogach panuje wzmożony ruch wynikający z wakacyjnych wojaży. Poza tym kierowcy są już przyzwyczajeni do tego, że zima posiada bogaty arsenał czynników pogarszających komfort jazdy jak: opady śniegu, błoto pośniegowe, oblodzenie czy kiepska widoczność, spowodowana szybszym zapadaniem zmroku. Z tego względu czują się na drodze mniej pewnie niż latem i zachowują na drodze większą ostrożność.

Zimą z kolei ma miejsce więcej wypadków z udziałem pieszych oraz tych, które zostały przez pieszych spowodowane. Najbardziej wypadkowym miesiącem jest grudzień. W ubiegłym roku tego właśnie miesiąca z winy pieszych doszło do 642 wypadków. W grudniu wszystkich wypadków z udziałem pieszych było 1771, przy czym w pozostałych miesiącach ich liczba była prawie 2 razy mniejsza i oscylowała koło 700-800.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest szybciej zapadający zmrok i mniejsza widoczność pieszych na drodze – także i oni powinni pamiętać, że powinni się zabezpieczać przed wypadkami! każdy idący wzdłuż drogi, zwłaszcza gdy nie ma przy niej chodnika, powinien mieć odblaskowe elementy, które znacznie zwiększą jego bezpieczeństwo. Przy kiepskiej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ciemne ubranie bez odblasków, kierowca zauważa go dopiero z odległości ok. 20 metrów, jasne ubranie zwiększa tą odległość jedynie o 10 metrów. Kierowca jadąc z prędkością 100 km/h nie ma szans w porę zahamować – a odblaski powodują, że pieszy jest widoczny z odległości nawet 300 metrów.

Z danych zgromadzonych przez Komendę Główną Policji wynika, że w 2011 roku doszło do 40 065 wypadków, w których zginęło 4 189 osób, a 49 501 zostało rannych. Najwięcej wypadków miało miejsce w czerwcu – 3 969. Generalnie okres letni jest najbardziej wypadkowy – 11 433. Następnie jesienny – 10 824, co spowodowane jest stopniowym pogarszaniem się warunków atmosferycznych. Wiosną miało miejsce 9 493 wypadków, a zimą najmniej, bo 8 315.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja