Kłopoty z oświetleniem

Wymiana żarówki w samochodowym reflektorze postrzegana jest jako sprawa banalna. Jeśli jednak nie wiemy, jak to zrobić – lepiej oddać tę czynność w ręce specjalisty.

Kłopoty z oświetleniem

W serwisie można przy okazji sprawdzić stan oświetlenia całego pojazdu, sprawność instalacji elektrycznej i układu ładowania. Kiedy chce się to mimo wszystko zrobić samemu, trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Warto chociażby zapoznać się z tym, jak to zrobić, żeby przynajmniej czegoś nie uszkodzić. Wymienić żarówkę bowiem da się niekiedy tylko przy dobrym świetle. Poza tym konieczna jest podstawowa wiedza na temat tego, jak to się robi w konkretnym modelu samochodu. Bywa, że w starszych autach łatwiej o samodzielny demontaż zużytej żarówki.

Nagminne jest bagatelizowanie tego problemu przez kierowców. Nie trudno jest napotkać zimą samochód z jednym tylko działającym reflektorem, bądź co gorsza, w ogóle nie oświetlony. Taka jazda jest jednak niezgodna z przepisami, a co najważniejsze, bardzo niebezpieczna. Stan oświetlenia co jakiś czas trzeba sprawdzać. Brak działającego światła z przodu można zauważyć, jak tylko zajdzie słońce, bądź ktoś uprzejmy mrugnie w naszym kierunku. Dostrzeżenie niesprawności tylnych żarówek to już nie lada problem. Jeździć można w ten sposób w nieświadomości nierzadko do momentu, kiedy ktoś nas o tym nie poinformuje, bądź nie zatrzyma nas policja.

Jak postępować w przypadku niesprawności co najmniej jednego ze świateł w aucie? Najmniej problemu wymiana żarówki sprawia w samochodach, w których mamy do dyspozycji dużo miejsca w komorze silnika. W innym przypadku będzie trzeba się nieźle napracować. Przydadzą się wtedy latarka i podstawowe narzędzia. Na początku możemy napotkać na osłonę, szczególnie w przypadku lamp tylnych, ale niekiedy i z przodu pojazdu. W celu dostania się do środka reflektora tylnego zazwyczaj wystarczy zdjęcie fragmentu wykładziny bagażnika. Z przodu, zależności od modelu, konieczne może być odchylenie nadkola, bądź nawet wyjęcie całej lampy. Ksenony zaleca się wymieniać tylko w serwisie, u mechanika.

Pierwszą sprawą jest sprawdzenie, czy aby żarówka się nie odczepiła, bądź nie obluzowała. Jeśli jest spalona, bądź doszło do zerwania ciała świecącego wewnątrz, wystarczy montaż nowej.
– Czasami jednak wymiana żarówki na nową może nie przynieść pożądanego skutku. Należy wtedy sprawdzić złącze (często ulega ono wypaleniu lub przegrzaniu). Następnym krokiem jest kontrola bezpiecznika – mówi Leszek Raczkiewicz, kierownik serwisu Peugeot Ciesielczyk z Poznania.

Jeśli chcemy, aby żarówka służyła jak najdłużej i zapewniała dobrą widoczność, warto zainwestować w produkt uznanej firmy i typ zalecany przez producenta samochodu. Można też pomyśleć o zakupie pary żarówek i wymianie obu od razu.
– Konieczne jest też właściwe ustawienie świateł. Trzeba sprawdzić, czy żarówka jest odpowiednio włożona. Nie tylko dlatego, żeby dobrze widzieć drogę, ale też nie oślepiać innych kierowców – mówi Leszek Raczkiewicz.

Wszystkie te czynności jednak zdecydowanie lepiej jest wykonywać w warunkach ku temu odpowiednich, a więc na przykład w garażu. Wymiana żarówki w razie konieczności, na przykład na poboczu drogi w nocy, może być po prostu niemożliwa. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne dbanie o te kwestie przez zakup nowych żarówek raz na kilka miesięcy, maksymalnie raz na rok. Dobrą ku temu okazją są przeglądy.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja