Kara za jazdę samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC

Jeżeli podczas rutynowej policyjnej kontroli okaże się, że kierowca samochodu nie ma przy sobie potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC, może spodziewać się wezwania do okazania ważnej polisy lub zapłacenia kary. Jej wysokość zależy od aktualnie obowiązującej „minimalnej krajowej”.

Kara za jazdę samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC przez kierowców
Obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) wynika z przepisów Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Muszą je posiadać wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych, czyli m.in. samochodów osobowych. Ubezpieczenie OC chroni ich przed finansowymi konsekwencjami spowodowanych przez nich w ruchu drogowym szkód majątkowych i osobowych. Do szkód takich należy uszkodzenie samochodu oraz spowodowanie śmierci, urazu lub rozstroju zdrowia osoby trzeciej. Polisa OC, którą posiada sprawca, gwarantuje poszkodowanym w wypadku wypłatę należnego odszkodowania. Obowiązek jego wypłaty przejmuje na siebie firma ubezpieczeniowa.

Zgodnie z przywołaną wyżej ustawą właściciel pojazdu, który nie ma ważnego ubezpieczenia, musi zapłacić karę, co nie jest tanie. OC nie jest zatem czymś, na czym posiadacz samochodu powinien próbować za wszelką cenę zaoszczędzić. Szczególnie, że OC jest ubezpieczeniem łatwo dostępnym, można je wykupić m.in. w firmach: Proama, AXA Direct, Warta czy Link4. Bezszkodowi kierowcy mogą zazwyczaj liczyć na duże zniżki.

Kto może sprawdzić ważność ubezpieczenia OC
Kontrolę, czy właściciel pojazdu spełnił obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC, przeprowadzają: policja, organy celne, straż graniczna, organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów oraz Inspekcja Transportu Drogowego. Oznacza to, że nawet rutynowa kontrola na drodze może dla kierowcy jeżdżącego bez ważnej polisy skończyć się koniecznością zapłacenia kary.

W przypadku jakiegokolwiek podejrzenia, że pojazd nie jest ubezpieczony, kontrolę mogą przeprowadzić także: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, inne organy uprawnione do kontroli ruchu drogowego oraz Inspekcja Ochrony Środowiska.

Co należy zrobić, jeśli otrzyma się wezwanie do okazania OC
Jeśli podczas kontroli okazało się, że kierowca nie może okazać ważnego dokumentu potwierdzającego zawarcie polisy ubezpieczenia OC, sprawa kierowana jest do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Instytucja ta przesyła właścicielowi pojazdu wezwanie do okazania takiego dokumentu lub udowodnienia, że z określonego powodu konieczność posiadania OC go nie obowiązuje. Jeśli np. w dniu, kiedy przeprowadzono została kontrola, wezwany nie był już posiadaczem pojazdu, np. sprzedał go, powinien przedstawić umowę kupna-sprzedaży i dokument, zgodnie z którym do dnia sprzedaży miał ubezpieczenie OC. Jeżeli wezwany nie będzie mógł ani okazać ważnej polisy, ani udowodnić, że nie musi jej posiadać, jest zobowiązany do zapłacenia kary.

Ile wynosi opłata za jazdę bez ważnego ubezpieczenia OC
Opłata, jaką należy wnieść, jeśli nie posiada się ważnego OC, zależy od aktualnie obowiązującej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przypadku samochodów osobowych kara wynosi równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2016 r. „minimalna krajowa” wynosi 1850 zł brutto, a zatem za brak OC należy zapłacić 3700 zł. Opłata w pełnym wymiarze obowiązuje tych właścicieli pojazdów, którzy nie posiadali OC przez okres dłuższy niż 14 dni. Ci, którzy nie mieli ważnego OC przed 4-14 dni, płacą 50% kary, a jeśli nie posiadali go do 3 dni – 20%.

Opłatę wnosi się na konto UFG, którego numer podany jest na stronie internetowej instytucji. Poza tym jak najszybciej należy też wykupić polisę OC.

Zobacz także: Kupujesz lub sprzedajesz samochód? Sprawdź co z polisą OC

© 2021 MotoPoznań

Realizacja