Czym jest Ekodiesel

Na każdej stacji benzynowej zazwyczaj znajduje się kilka dystrybutorów z różnymi rodzajami paliw. Wśród nich zazwyczaj są takie, z których można zatankować benzynę 95 i 98 oktanową, gaz oraz olej napędowy do samochodów z silnikami Diesla. Jedną z odmian oleju napędowego jest Ekodiesel.

Czym jest Ekodiesel

Jak działa silnik Diesla?

Silnik Diesla to w przeciwieństwie do silnika benzynowego silnik o zapłonie samoczynnym. Inaczej niż w silniku benzynowym mieszanka oleju napędowego nie jest zapalana od iskry. Wytwarza się w nim natomiast bardzo wysokie ciśnienie, które doprowadza do eksplozji paliwa zmieszanego z powietrzem. Ruchy tłoka, spowodowane przez takie eksplozje, wprawiają silnik samochodu w ruch. Samochód z silnikiem diesla musi być tankowany wyłącznie olejem napędowym, zwanym paliwem diesla. Napełnienie go benzyną może doprowadzić do awarii.

Samochody z silnikiem diesla uważane są za ekonomiczne w eksploatacji. Jest tak nie tylko ze względu na ceny oleju napędowego, zazwyczaj niższe niż ceny benzyny, ale też na niższe spalanie w trasie. Paliwo Ekodiesel dzięki liczbie cetanowej utrzymywanej powyżej 51 jednostek ogranicza zużycia paliwa, nie jest konieczne także rozgrzewanie silnika przed wyruszeniem w drogę. Samochody z tym silnikiem wymagają jednak od kierowcy specyficznego stylu jazdy: mniej dynamicznego ruszania i hamowania oraz utrzymywania stabilnej prędkości na dłuższych odcinkach drogi. Mniejsze spalanie to jednak nie tylko zasługa paliwa, ale też m.in. odpowiedniego ogumienia, o rozmiarze określonym przez producenta samochodu (rozmiar określa się w calach, np. 14, 15, 16). Opony letnie stosowane w zimie nie tylko nie zapewniają odpowiedniej stabilizacji na nawierzchni, ale też zwiększają spalanie. Z tego względu należy stosować opony sezonowe, a koła samochodu regularnie wyważać.

Eko czyli ekologiczny

Ekodiesel jest także paliwem, które pod wpływem spalania emituje mniej szkodliwych substancji, dzięki dodatkom zmniejszającym zadymienie spalin. Ponadto spełnia on wymagania Ministra Gospodarki w sprawie jakości paliw ciekłych oraz wymagania Polskiej normy PN-EN 590 w sprawie olejów napędowych do pojazdów samochodowych.

Zobacz także: Jak zmniejszyć spalanie – Zysk dla portfela i środowiska

© 2021 MotoPoznań

Realizacja