Jak holować ciężką przyczepę?

Auto ciągnące przyczepę narażone jest na dodatkowe obciążenia nadwozia, silnika oraz układu przeniesienia napędu. Samochód wolniej się rozpędza, wolniej hamuje, a przyczepa zmusza do odpowiedniej taktyki manewrowania i zwiększonej uwagi koncentracji podczas jazdy.

Jak holować ciężką przyczepę?

Jadąc z przyczepką, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym poprawisz swoje bezpieczeństwo na drodze. Przede wszystkim istotna jest technika jazdy.

Samochód z przyczepką zajmuje więcej miejsca na drodze niż samo auto. Samochód ciągnie ciężką przyczepkę, która niejednokrotnie jest dłuższa i szersza od samochodu. Musisz pamiętać o dokładnym ustawieniu lusterek. Dają one pogląd na sytuację z tyłu samochodu. Często, przy naprawdę szerokich przyczepach, takich jak przyczepy kempingowe, konieczne są dodatkowe zestawy lusterek bocznych, zamontowanych na wysięgnikach, stanowiące uzupełnienie lusterek montowanych fabrycznie.

Holowana przyczepa ścina zakręty, trzeba więc podczas tego manewru zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza, że tył przyczepy zachodzi, co oznacza w praktyce, że podczas tego manewru zestaw potrzebuje zdecydowanie więcej miejsca, niż sam samochód. Jak jechać zakręt samochodem z przyczepą? Pokonujesz zakręt jak najszerszym najazdem, zaczynasz manewr od krawędzi przeciwnej do kierunku zakrętu, przyczepa podąża ciaśniejszym torem jazdy niż samochód. Podczas cofania skręca w przeciwnym kierunku do przedniej osi auta. Czyli, jeśli kręcisz kierownicą w lewo, przyczepa skręci w prawo. Przy trudniejszych manewrach należy poprosić o pomoc pasażera.

Ciężar zestawu warunkuje jego przyspieszenie i długość drogi hamowania. Musisz mieć to na uwadze, jeśli zaczynasz wyprzedzać, zwłaszcza, że to nie jest manewr, który możesz wykonać gwałtownie, co grozi zarzuceniem przyczepy. Wyprzedzając ciężarówkę, pamiętaj o wytwarzanych przez nią turbulencjach, które mogą twój zestaw przyciągnąć do wyprzedzanego pojazdu.

Przyczepa tracąca stabilność robi się niebezpieczna, dlatego koniecznie musisz odzyskać kontrolę nad zestawem. Jak? Musisz albo delikatnie wyhamować, albo, w zależności od twojego doświadczenia, lekko, ale nie gwałtownie, przyspieszyć, prostując zestaw, i dopiero wówczas schodzić do mniejszej prędkości. Podczas jazdy po górach redukuj biegi, co pozwoli ci uniknąć przegrzania hamulców.

Jazda zestawem z przyczepą to planowanie. Powinieneś odpowiednio wcześnie rozpoczynać hamowanie i planować je z dużym wyprzedzeniem. Jazda zestawu powinna odbywać się z odpowiednią prędkością. W terenie zabudowanym tego typu zestawy obowiązuje prędkość 50 km/h, natomiast poza nim 70 km/h. Również na autostradzie, na drogach ekspresowych i drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach ruchu istnieją ograniczenia prędkości dla samochodów ciągnących przyczepę. Dopuszczalna prędkość wynosi tu 80 km/h.
Podczas kolizji czy wypadku z przyczepką, odszkodowanie wypłacane jest:

z OC samochodu – jeśli przyczepka znajdowała się w ruchu , bez względu na fakt, czy się odłączyła czy pozostała połączona z pojazdem

z OC przyczepy wówczas, gdy przyczepa się nie przemieszczała

Koniecznie należy pamiętać, że jeśli twój zestaw waży więcej niż 3,5 tony, musi zostać wyposażony w ViaBox, który automatycznie będzie uiszczał opłaty systemu ViaTOLL. Doba jazdy bez opłat zanotowanych w systemie to koszt 500 zł kary. Rejestracji w systemie dokonasz w w punktach obsługi na przejściach granicznych, stacjach benzynowych. Pamiętaj, że urządzenie działa w systemie pre-paid, dlatego koniecznie trzeba kontrolować stan konta. .

Podczas wakacji, wolne dni, dłuższe weekendy zachęcają do samodzielnego przewiezienia łodzi, przyczepy kempingowej czy przyczepy z koniem w inne, warte zobaczenia miejsce. Pamiętaj, aby jechać bezpiecznie.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę Fast-Trans z Poznania zajmującą się min. transportem maszyn: transportmaszynpoznan.com

© 2021 MotoPoznań

Realizacja