Koszt instalacji gazowej LPG w samochodzie

Nie ma wątpliwości, że tankowanie gazem jest dzisiaj najtańszym rozwiązaniem. Jeśli weźmiemy pod uwagę benzynę czy olej napędowy okaże się, że podróżowanie na gaz będzie nawet o połowę tańsze.

Koszt instalacji gazowej LPG w samochodzie

Fakt, że wcześniej należy zainwestować w instalację gazową nikogo nie zniechęca – środki, jakie należy przeznaczyć na ten cel zwracają się nawet po kilku miesiącach podróżowania. 

Warto zaznaczyć, że cena instalacji gazowej LPG nie jest stała, raczej ustala się ją w sposób indywidualny. Wiele zależy od lokalizacji zakładu, w jakiej dokonana ma być instalacja, ale też modelu auta, budowy jego silnika czy w końcu, wybranego systemu instalacji.

Dzisiaj, przeróbka auta na gaz może odbywać się przy wykorzystaniu instalacji od I do V generacji a koszt takiej inwestycji oscyluje wokół kwoty od 1 000 złotych do nawet 2 500 złotych. Jak potwierdzają specjaliści, którzy zajmują się realizacja takowych systemów, obecnie najczęściej wykorzystywane są układy LPG trzeciej oraz czwartej generacji. Do zakładów zgłaszają się zaś przeważnie właściciele aut 10-letnich i młodszych. Pamiętajmy, że sprawność instalacji zależy w ogromnej mierze od kondycji silnika pojazdu. Ponadto, właśnie systemy wspomnianych generacji zapewnią odpowiednią pracę wszystkich komponentów samochodu a nawet dodatkowe oszczędności. Udowodniono na przykład, że instalacje trzeciej oraz czwartej generacji mogą zapewnić mniejsze zużycie gazu nawet o 15%, jeśli weźmiemy pod uwagę starsze modele systemów.

Ciekawostką dla osób, które dopiero zastanawiają się nad montażem instalacji LPG lub tych, którzy w ogóle chcą nabyć nowe auto jest fakt, iż coraz więcej producentów aut, decyduje się na montaż gazu już w fazie tworzenia pojazdu. Do dyspozycji mamy obecnie modele aut, takich jak Dacia, Opel czy Hyundai. Praktycznie wszyscy producenci otworzyli również swoje autoryzowane stacje obsługi, w jakich każdy właściciel starszego modelu samochodu może dogodnie zainstalować gaz. Wszyscy, zapewniają przy tym, że korzystanie z gazu jest w pełni bezpieczne i nie ma możliwości, by dobrze zamontowana instalacja LPG stanowiła jakiekolwiek zagrożenie dla kierowcy czy pasażerów danego auta

Nadal jednak, najczęściej instalacje LPG montowane są w autach używanych. Na ich przykładzie można łatwo obliczyć średnie oszczędności. Z obliczeń wynika, iż za przejechanie 100 kilometrów samochodem na benzynę, zapłacić trzeba średnio 50, 58 złotych. Podróż autem na gaz kosztować nas będzie na tym samym odcinku tylko 29 złotych. Oszczędności są więc widoczne.

Osoby, które zdecydowały się na instalację gazową muszą być jednak świadome dodatkowych kosztów. To na przykład droższe przeglądy techniczne. O ile za przegląd samochodu benzynowego zapłacimy 100 złotych to już ta sama usługa, ale w przypadku samochodu z instalacją LPG kosztować będzie 160 złotych. Obowiązkowa jest również wymiana filtrów – każdego roku to wydatek rzędu 100-200 złotych.

Zdaniem ekspertów, pomimo dodatkowych kosztów, instalacja gazowa i tak się opłaca. Cała inwestycja zwraca się po przejechaniu około 11 000 kilometrów. Oszczędności generowane są podczas każdego tankowania.

Artykuł przygotowany w oparciu o zagadnienie: instalacja gazowa 5 generacji. Materiały dostępne na stronie: www.ac.com.pl – Autogaz.

//