“Film, którego wolałbyś nie zobaczyć”. Policja zapowiada kolejną akcję

Ile może wynieść droga hamowania pociągu? Nawet ponad kilometr. Ile może ważyć taka maszyna? Nawet kilka tysięcy ton. Właśnie dlatego, w poniedziałek, policjanci w całej Polsce będą kontrolowali przejazdy kolejowe, by przypominać kierowcom, pieszym i rowerzystom, że ich lekkomyślne zachowanie może zakończyć się tragicznie. Wielu Polaków nadal ignoruje ostrzeżenia i zakazy i wjeżdża lub wchodzi na przejazd bez zachowania ostrożności.

“Film, którego wolałbyś nie zobaczyć”. Policja zapowiada kolejną akcję

Najczęstszą przyczyną wypadków na przejazdach kolejowych jest nieostrożność i lekkomyślność uczestników ruchu drogowego. Niestety, wielu z nich wciąż ignoruje znaki “Stop”, opuszczone zapory czy sygnały dźwiękowe i świetlne.

W starciu z pociągiem, pieszy i rowerzysta nie mają żadnych szans. Kierowca samochodu i jego pasażerowie, o ile mają dużo szczęścia, mogą wyjść z wypadku żywi. Jak podaje Policja, droga hamowania pociągu, od momentu rozpoczęcia nagłego hamowania do zatrzymania może wynieść ponad 1200 metrów.

W poniedziałek, 5 marca, Policja w całym kraju przeprowadzać będzie działania na przejazdach kolejowych, zwracając uwagę na wszelkie niewłaściwe zachowania, a także prowadząc akcję profilaktyczną, poprzez przypominanie i uświadamianie o możliwych konsekwencjach lekkomyślności i braku odpowiedzialności.

Akcja prowadzona jest przy współpracy z PKP i SOL.