Bądź w kontakcie ze swoim samochodem

Bezpowrotnie minęły czasy, w których możliwość odtwarzania płyt CD w aucie była szczytem techniki. Teraz nikogo nie dziwią już nawet twarde dyski na pokładzie naszych samochodów. Wciąż jednak pojawiają się rozwiązania, które wywracają do góry nogami nasz dotychczasowy technologiczny światopogląd.

Bądź w kontakcie ze swoim samochodem

Jedną z aktualnie najciekawszych propozycji jest Nissan Connect, nowa generacja systemu informacyjno-rozrywkowego zapewniającego bezprzewodową łączność z samochodem. Jest on standardowo montowany w modelu Nissan Juke n-tec. Do sterowania systemem Nissan Connect służy duży, kolorowy ekran dotykowy o przekątnej 5,8 cala. System ten w przemyślany sposób łączy system nawigacji satelitarnej Juke z łącznością Bluetooth na potrzeby telefonów komórkowych i odtwarzaczy MP3.

– Nowa wersja wyposażona została także w technologię Google Send-To-Car, która pozwala właścicielom planować i wysyłać przygotowane trasy do samochodu przed opuszczeniem domu – tłumaczy Artur Kubiak, kierownik działu sprzedaży marki Nissan w Auto Club Poznań. – Rozwiązanie takie jest nie tylko wygodniejsze, lecz także eliminuje konieczność zastanawiania się nad trasą podczas jazdy, co zwiększa bezpieczeństwo.

Rozbudowany system Nissan Connect obejmuje również wiele innowacyjnych funkcji, które ułatwiają życie kierowcy. Mają oni pełny dostęp do kompleksowej bazy danych ważnych obiektów (POI) Google, a ponadto mogą otrzymywać prognozy pogody, lokalne ceny paliwa oraz informacje o lotach.
– Nissan udoskonalił również interfejs systemu nawigacji, wprowadzając nowy widok „exitview” z asystentem pasa ruchu oraz wskazaniami dotyczącymi zużycia paliwa oceniającymi oszczędność stylu jazdy kierowcy – wyjaśnia Artur Kubiak. – Im bardziej jest on płynny i wydajny, tym kierowca otrzymuje więcej punktów.

Na uwagę zasługuje także Nissan Dynamic Control System, również znajdujący się w wyposażeniu standardowym modelu Nissan Juke n-tec. Za pośrednictwem centralnie umieszczonego ekranu dotykowego pozwala on kierowcy wybierać preferowane tryby jazdy, jak również zmieniać inne funkcje, takie jak ustawienia klimatyzacji.

Chyba każdy, kto kiedykolwiek wybrał się na weekendowe zakupy spotkał się z sytuacją, w której mając zajęte obie ręce musiał otworzyć pokrywę bagażnika i wie, że to zwykle niemożliwe do wykonania zadanie. Naprzeciw takim problemom wychodzi Ford, który w najnowszym Fordzie Kuga zastosował system zdalnego otwierania bagażnika poprzez wykonanie odpowiedniego ruchu stopą pod tylnym zderzakiem.
– Ten system pozwala na szybkie otwarcie lub zamknięcie pokrywy przestrzeni ładunkowej bez użycia rąk, co znacznie ułatwia umieszczenie większych przedmiotów w bagażniku – mówi Filip Wodziński, dyrektor salonu Ford Bemo Motors w Szczecinie. – Nie będziemy już zatem musieli kłaść naszych zakupów na ziemi czy męczyć się z utrzymywaniem ich w jednej ręce, żeby w tym czasie otworzyć bagażnik.

Warto również zwrócić uwagę na sposób, w jaki najnowsze technologie są wykorzystywane dla poprawy bezpieczeństwa kierowców i podróżujących z nimi osób. Oprócz długiej listy wyposażenia wpływającego na kontrolę samej jazdy, należy zwrócić uwagę na systemy, które pomagają nam w razie kolizji. Dobrym przykładem jest nagrodzony przez Euro NCAP fordowski system SYNC z funkcją wzywania pomocy, który znajdziemy na pokładzie nowego Forda Kugi.
– Po aktywacji poduszek powietrznych lub odcięciu dopływu paliwa funkcja wzywania pomocy wykorzystuje pokładowy lokalizator GPS oraz telefon komórkowy kierowcy podłączony przez Bluetooth, aby wybrać numer alarmowy i przekazać współrzędne miejsca wypadku w języku odpowiednim dla danego regionu – wyjaśnia Filip Wodziński.