Nowe oznaczenia na dystrybutorach paliwa. Zmiany na stacjach paliw coraz bliżej

Do 12 października na stacjach paliw pojawią się nowe oznaczenia na stacjach paliw – to efekt wejścia w życie nowej unijnej dyrektywy. Ze wszystkich stacji paliw znikną oznaczenia typu PB95, PB98 czy DIESEL/ON, zastąpią je E5, E10, B7 i XTL. Jak uniknąć pomyłki?

Nowe oznaczenia na dystrybutorach paliwa. Zmiany na stacjach paliw coraz bliżej

Kierowcy powinni zapoznać się z nowymi oznaczeniami, by dobrać odpowiednie paliwo. Co oznaczają poszczególne skróty?

E5:
 
Obecnie w Polsce, na większości stacji paliw dostępna jest benzyna bezołowiowa 95 i 98, to oznaczenie zastąpi E5 w kółku, oznaczające benzynę o maksymalnej zawartości biokomponentów do 5%. To jest paliwo, które dotychczas kupowaliśmy w Polsce. Benzynę E5 można porównać do teraźniejszej benzyny Pb98
 
E10:
 
Analogicznie E10 oznacza benzynę o zawartości do 10% biokomponentów, takie oznaczenia możemy znaleźć już we Francji, Włoszech czy w Finlandii. Nową benzynę E10 można porównać do obecnej Pb95. Takie paliwo można bezpiecznie lać do wszystkich amerykańskich i japońskich samochodów, pod warunkiem, że zostały wyprodukowane po 1990 roku.
 
E85:
 
To paliwo oparte jest głownie na biokomponentach, ale liczba pojazdów poruszających się z po naszych drogach z silnikami flexifuel jest mała. Flexifuel to silniki obsługujące mieszankę 85% bioetanolu i 15% benzyny.
 
Do silników Diesla:
 
B7:
 
Paliwo z oznaczeniem B w kwadracie zawsze należy wlewać do silników wysokoprężnych, to powszechnie stosowane w krajach UE charakteryzuje się zawartością 7% biokomponentów pierwszej generacji.
 
B10:
 
To paliwo posiada 10% zawartości biokomponentów pierwszej generacji ale te paliwa mogą stosować wybrane silniki. Producenci japońskich aut nie zalecają wlewać tej mieszanki do baków.
 
XTL:
 
Ten olej napędowy powstał bez użycia ropy naftowej, jest całkowicie syntetyczne produkowane dla diesli o właściwościach takich samych, jak klasyczny olej mineralny. Standardowo zawierają do 7% biokomponentów pierwszej gen. W Polsce takiego paliwa jeszcze nie zatankujemy.
 
 
Paliwa gazowe będą oznaczone rombem, H2 – wodór, CNG- sprężony gaz ziemny, LNG- skroplony gaz ziemny, LPG-gaz płynny.
 
Producenci samochodów będą musieli nieco zmodyfikować swoje instrukcje użytkowania samochodów i sprecyzować jakie paliwo jest najzdrowsze dla silnika.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja