19 października 2021

Wzdłuż torów, z dwoma pasami lub z torowiskiem – jak ma wyglądać ul. Dolna Głogowska?

O konieczności budowy ul. Dolnej Głogowskiej mówi się od lat. Ma przede wszystkim odciążyć jedną z najpopularniejszych ulic Poznania, która stanowi trasę wlotową i wylotową z miasta, poprzez przejęcie części ruchu, zwłaszcza międzydzielnicowego. Ma także zmniejszyć ruch tranzytowy na ul. Kolejowej. Podczas Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej Rady Miasta Poznania przedstawiono wstępne plany dotyczące przebiegu […]

Wzdłuż torów, z dwoma pasami lub z torowiskiem – jak ma wyglądać ul. Dolna Głogowska?
O konieczności budowy ul. Dolnej Głogowskiej mówi się od lat. Ma przede wszystkim odciążyć jedną z najpopularniejszych ulic Poznania, która stanowi trasę wlotową i wylotową z miasta, poprzez przejęcie części ruchu, zwłaszcza międzydzielnicowego. Ma także zmniejszyć ruch tranzytowy na ul. Kolejowej. Podczas Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej Rady Miasta Poznania przedstawiono wstępne plany dotyczące przebiegu nowej ulicy.

Obecnie ruch na Łazarzu zdecydowanie nie należy do płynnych. Poza trasą wylotową i wlotową do miasta, mierzy się także z lokalizacją takich miejsc jak m.in. Międzynarodowe Targi Poznańskie, co generuje większy ruch w czasie imprez, Arena czy placówki medyczne. Do tego wąskie łazarskie ulice i duża gęstość zaludnienia.

Najwięcej ruchu odbiera ul. Głogowska, jednak mniejsze ulice także odczuwają duże natężenie ruchu. Szczególnie obciążona jest ul. Kolejowa, przez którą prowadzony jest ruch tranzytowy.

Trwają prace nad opracowaniem koncepcji wybudowania ul. Dolnej Głogowskiej. Ma ona z jednej strony odciążyć obecne łazarskie ulice, a z drugiej pomóc w obsłudze transportowej planowanej dzielnicy Wolne Tory, która powstanie między Wildą a Łazarzem.

Zgodnie z założeniem ma połączyć ul. Hetmańską z ul. Głogowską od skrzyżowania ul. Hetmańskiej z Kolejową do rejonu ul. Zachodniej. Powstałaby po zachodniej stronie torów kolejowych.

Przygotowano dwa warianty budowy. Pierwszy zakłada powstanie układu dwóch jezdni o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Drugi z kolei przewiduje wybudowanie  jednojezdniowej, dwukierunkowej ulicy z torowiskiem tramwajowym.

Obecnie rozwiązania zaproponowane w koncepcji są przedmiotem uzgodnień pomiędzy miejskimi jednostkami.