Jak sprawdzić datę produkcji opony?

Data produkcji na oponie ma bardzo duże znaczenie. Wiek opony przekłada się bezpośrednio na jej wytrzymałość i czas eksploatacji. Niezależnie od tego, czy dany model przeznaczony jest na sezon letni, czy zimowy, rok produkcji powinien być jednym z parametrów sprawdzonych przy zakupie.

Jak sprawdzić datę produkcji opony?

Każda opona oznaczona jest numerem DOT, który wskazuje, kiedy została wyprodukowana. Nieistotny jest typ ogumienia. Oznaczenia wieku opon obejmują produkty stworzone zarówno dla samochodów osobowych czy dostawczych, jak i motocykli.

Nie ma również znaczenia to, skąd pochodzi dana opona. Niezależnie od lokalizacji, producenci mają obowiązek oznaczania ogumienia. Muszą to zrobić tak, by np. osoba kupująca mogła szybko i sprawnie sprawdzić wiek produktu.

Niezależnie od tego, co o oponach mówi ich DOT, kluczowy pozostaje ich rozmiar. Opony w rozmiarze 16-cali można dobrać pod adresem: https://www.sklepopon.com/opony/letnie/16-cali.

Oprócz roku produkcji, opony powinny zawierać takie informacje jak:

 • nazwa producenta – marki, która odpowiedzialna jest za dany model
 • parametry techniczne: szerokość, wysokość profilu, typ konstrukcji
 • indeksy nośności i prędkości
 • informację o spełnieniu określonych standardów (np. 3PMSF i M+S)

Danych tych jest zdecydowanie więcej. Ogumienie zawiera też informacje bardzo szczegółowe. Są nimi np.:

 • liczba warstw i rodzaje opasania
 • ogólne informacje eksploatacyjne dotyczące bezpieczeństwa
 • oznaczenie homologacji unijnych i klasy jakości wg norm USA
 • informację o typie opony (np. radialna)
 • kraj produkcji
 • maksymalne dopuszczalne ciśnienia

Jak zauważa Dawid Klima, ekspert ze SklepOpon.com, jedną z najistotniejszych kwestii są wymiary opon. – Właściwe dopasowanie wysokości profilu czy szerokości ma bardzo duże znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Duży wpływ na zachowanie opony na drodze ma również jej wiek. Właściwości ogumienia dwuletniego będą się diametralnie różnić od kompletu, który ma za sobą już osiem lat – podkreśla.

Jak sprawdzić rok produkcji opony?

Wiek danego produktu można sprawdzić poprzez numer DOT na oponie. Data jej produkcji znajduje się na końcu tego kodu. Oznaczenie DOT to numer identyfikacyjny opony. Stworzony jest przez ciąg 7-12 znaków. Całość jest informacją o pełnej serii opon wyprodukowanych w danej fabryce.

Jak odczytać wiek opony na podstawie numeru DOT? Wystarczy do tego analiza czterech ostatnich cyfr kodu. Mogą – choć nie muszą – być dodatkowo oznaczone w specjalnym kwadracie, który wyróżnia je z pełnego ciągu. Liczby te kryją konkretne informacje o dacie produkcji danego modelu.

Pierwsze dwie cyfry to tydzień wytworzenia opony. Kolejne dwie odpowiadają rocznikowi jej produkcji. Jeśli opona ma DOT, który kończy się np. kombinacją 1517, oznacza to, że została wytworzona w 15. tygodniu 2017 r.

Dlaczego rok produkcji opony jest tak istotny? 

Mieszanka, z której tworzona jest guma, z czasem stopniowo traci swoje właściwości. Decyduje o tym skład zastosowany przez producenta – stąd np. lepszej jakości opony dłuższej zachowują swoje właściwości i są bardziej odporne na efekt “starzenia”. 

Wraz z upływem lat zmieniają się właściwości opony. Mają na to wpływ takie czynniki jak:

 • klimat, w którym są używane
 • warunki przechowywania
 • sposób użytkowania: od obciążeń, przez prędkości, z którymi podróżujemy, aż po zastosowane ciśnienie

Podczas codziennej eksploatacji opony naprzemiennie nagrzewają się oraz stygną, a także są poddawane działaniu przeciążeń powstających podczas jazdy. Jednak nawet gdy opony spoczywają na półce, guma, z której powstały starzeje się i traci swoje właściwości. Te zjawiska powodują zmiany w ich konstrukcji i strukturze. W efekcie powinno się zaprzestawać użytkowania opon po upłynięciu 10 lat od daty ich wytworzenia. Stąd tak istotne jest, by sprawdzić rok produkcji opony przed zakupem. To ważne zarówno w przypadku modeli nowych, jak i używanych.

Wiek opon a przepisy prawa

Należy zwrócić uwagę, że według polskiej normy PN-C94300-7 opony uważane są za nowe do 3 lat od daty produkcji. Wystarczy, by przez ten czas były np. magazynowane. Może więc być tak, że nową oponą okaże się zarówno model z 2021 jak i 2019 roku. Choć w praktyce różnica między nimi jest duża, według normy – nie istnieje.

Należy pamiętać o różnicy w czasie eksploatacji. Zakładając, że maksymalny wiek wykorzystywania opony to 10 lat, model z 2019 roku osiągnie tę granicę zdecydowanie szybciej. 

Nie ma w Polsce żadnych regulacji, które np. zakazywałyby używania opon starszych niż dekada. Stan opon może być zakwestionowany podczas kontroli jedynie na podstawie ich ogólnych właściwości – np. zaniżonego bieżnika. Sam wiek nie stanowi natomiast podstawy do wystawienia mandatu lub odebrania dowodu rejestracyjnego.

Niemniej, warto kierować się zaleceniami producentów. Testy branżowe wykazują bowiem, że opony 10-letnie oraz starsze, w porównaniu z modelami młodszymi są znacznie mniej skuteczne. Przekłada się to nie tylko na dłuższą drogę hamowania, która może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Duże znaczenie odgrywa też wytrzymałość ogumienia – odporność na uszkodzenia mechaniczne. Szybka i dynamiczna jazda oraz wjazdy np. na chodniki mogą prowadzić do pęknięcia starej opony. W przypadku dużej prędkości może to oznaczać całkowitą utratę kontroli nad autem.