5 powodów, dla których warto mieć aktualne OC

Wielu kierowców niechętnie wykupuje OC i postrzega je wyłącznie jako obowiązkowe, w gruncie rzeczy zupełnie nieprzydatne ubezpieczenie. Tymczasem jest to zupełnie nieuprawnione podejście, ponieważ istnieje kilka konkretnych powodów, dla których po prostu warto mieć aktualną polisę OC. Jakich? 5 z nich omawiamy w poniższym artykule.

5 powodów, dla których warto mieć aktualne OC

1. Uniknięcie kary od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Nie da się ukryć, że to główny powód, dla którego kierowcy wykupują OC. Ponieważ jest to obowiązkowe ubezpieczenie, nie ma od niego ucieczki, a jego brak wiąże się z ryzykiem poniesienia kary. I nie są to niskie sumy, ponieważ w przypadku poruszania się autem osobowym bez aktualnej polisy dłużej niż przez 14 dni grzywna wynosi ponad 5000 zł! Co więcej, obecnie nie ma konieczności przeprowadzenia kontroli drogowej w celu wykrycia samochodu bez OC.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który odpowiada za nakładanie kar za brak aktualnej polisy, dysponuje systemem pozwalającym na automatyczne wyszukiwanie nieubezpieczonych aut i na tej podstawie wysłanie wezwania do zapłaty. Nie zmienia to faktu, że podczas wyszukiwania oferty OC warto brać pod uwagę przede wszystkim cenę, ponieważ niezależnie od wysokości składki polisa działa identycznie. W znalezieniu najtańszego ubezpieczenia i wyliczeniu składki w wielu towarzystwach pomoże Ci internetowy kalkulator dostępny pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

2. Ochrona przed roszczeniami cywilnymi w razie szkody

Zakres ochrony i warunki zapewniane przez obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej określa ustawa, dlatego są one jednakowe dla wszystkich kierowców. W ich ramach kierowca może liczyć na zabezpieczenie przed roszczeniami cywilnymi ze strony osób, które zostały przez niego poszkodowane w wyniku stłuczki, kolizji czy wypadku. Oznacza to, że za spowodowane szkody nie zapłaci z własnej kieszeni, ponieważ odszkodowanie zostanie wypłacone z jego OC. Łatwo więc dojść do wniosku, że gdyby kierowca nie miał aktualnej polisy, za wszystkie uszkodzenia i obrażenia zapłaciłby ze swojego budżetu, co mogłoby się wiązać z kosztami w wysokości nawet setek tysięcy złotych.

3. Możliwość tańszego dokupienia autocasco

Autocasco to najbardziej rozbudowane ubezpieczenie, które zapewnia najszerszą ochronę ze wszystkich polis komunikacyjnych. Warto je kupować razem z OC, ponieważ w pakiecie można liczyć na zniżki. Są one naprawdę duże i pozwalają na tanie wykupienie AC, dlatego opłaca się z nich skorzystać.

4. Dostępność Zielonej Karty

Wiele krajów spoza Unii Europejskiej nie honoruje polskiego ubezpieczenia OC, a poruszanie się autach po ich terytorium jest możliwe tylko pod warunkiem posiadania Zielonej Karty. Tymczasem otrzymać ją można właśnie jako dodatek do obowiązkowego OC, który jest dostępny z reguły za darmo na wniosek klienta. Dzięki niemu można jeździć samochodem po drogach publicznych w takich krajach jak np. Ukraina, Rosja, Czarnogóra, Izrael, Turcja czy Tunezja.

5. Darmowe assistance

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych dodaje do obowiązkowego OC darmową polisę assistance, próbując w ten sposób przekonać klientów do swojej oferty. To interesujący dodatek, jednak zanim potraktujesz go jako decydujący, dokładnie sprawdź warunki bezpłatnego assistance, bo niekiedy okazują się mało interesujące. Odpłatnie, ale niskim kosztem do OC można dokupić także ubezpieczenie NNW, które gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie utraty zdrowia, uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w rezultacie zdarzenia drogowego.