Rower oznaczony własnym DNA? Co to oznacza?

W Poznaniu ruszyła właśnie akcja pod hasłem ‘Poznański rower – bezpieczny rower’. Na czym polega? Rower to jeden z najczęściej wybieranych środków transportu. Poznaniacy, jeśli nie posiadają swojego roweru, mogą korzystać z tych miejskich, a to oznacza, że jest to właściwie rozwiązanie dostępne dla każdego.

Rower oznaczony własnym DNA? Co to oznacza?

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że poruszanie się tym środkiem transportu niesie za sobą pewne ryzyko. 

Rowery to pojazdy, które niejednokrotnie wymagają od nas pozostawienia ich w miejscach publicznych, przed domami, na parkingach, etc. Zdarza się też, że chcemy zrobić po drodze szybkie zakupy, a przed sklepem nie ma stacji, w której można byłoby bezpiecznie pozostawić pojazd. Kradzieże rowerów to problem, który w okresie letnim narasta i którego z pewnością nie uda się całkowicie wyeliminować, ale można go mocno ograniczyć. 

Dzięki uprzejmości funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, wprowadzono stałą akcję znakowania rowerów. Oznacza to, że w przypadku kradzieży pojazdu, odzyskanie oznakowanego roweru jest dużo prostsze i realne. 

Oznakowanie polega na zarejestrowaniu jednośladu na osobę pełnoletnią, mieszkającą na terenie powiatu poznańskiego. Do każdego pojazdu przypisywany jest indywidualny numer, a na ramę roweru przyklejana jest specjalna nalepka, która potwierdza zarejestrowanie pojazdu w Policyjnym Rejestrze Oznakowanych Rowerów. 

Warto podkreślić, że mamy już na naszym lokalnym rynku firmę, która zajmuje się znakowaniem rowerów, ale też szeroko pojętego mienia, zarówno tego ruchomego jak i nieruchomego. Mowa o przedsiębiorstwie DNA Program Europe Sp. z o.o., które istnieje od 2003 roku. Podczas swojej wieloletniej działalności firma zdobyła uznanie wielu klientów, ale też japońskiego koncernu Toyota. Od 2017 roku DNA program został wdrożony przez Toyota Deutschland GmbH w całej swojej sieci dealerskiej Toyoty i Lexusa.

DNA program to swego rodzaju forma zabezpieczenia naszej własności. Wykorzystuje się do tego mikrocząsteczki, które tworzą na danej rzeczy coś na kształt kodu genetycznego. Ciekawostką jest fakt, że w przypadku samochodu, na kod składa się aż 10 000 mikrocząsteczek z informacjami o jego właścicielu!

Są to poliestrowe mikrocząsteczki, zawierające, naniesiony metodą laserową, numer identyfikujący właściciela. Warto zaznaczyć, że bezpieczeństwo substancji jest zagwarantowane uzyskanym certyfikatem REACH zgodnie z rozporządzeniem Rady Parlamentu Europejskiego w zakresie chemikaliów. 

To metoda, które od wielu lat wykorzystywana była do potrzeb amerykańskich, sprawdzała się też w służbach specjalnych w wielu krajach. Wdrożenie wspomnianego programu jest kluczem do sukcesu poprawy bezpieczeństwa na skale całego kraju.  

Podsumowując, jest to rozwiązanie, które skutecznie odstrasza złodziei. Kradzież, handel czy próba klonowania oznaczonego mienia, jest po prostu niemożliwa, a co za tym idzie, potencjalnemu złodziejowi nie przyniesie żadnych korzyści. 

© 2021 MotoPoznań

Realizacja