Zmiany na rondzie Rataje i moście Królowej Jadwigi

W najbliższych dniach zmieni się organizacja ruchu w rejonie ronda Rataje. Na moście Królowej Jadwigi tymczasowo wprowadzony zostanie nowy buspas, na wschodniej części ronda układana będzie ostatnia warstwa nawierzchni, a na ul. Jana Pawła II i Zamenhofa wrócą także tramwaje – w piątek odbyły się testy techniczne torowiska.

Zmiany na rondzie Rataje i moście Królowej Jadwigi

– Zgodnie ze standardową procedurą trasa najpierw jest sprawdzana przez tramwaje bez pasażerów, by od 2 sierpnia mogły kursować już regularnie. Kolejnym usprawnieniem dla komunikacji miejskiej będzie buspas na moście Królowej Jadwigi. Prace budowlane skupią się teraz na przebudowie torowiska między rondem Rataje a mostem – tramwaj już tu nie dojedzie, dlatego chcemy upłynnić przejazd autobusów – mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zmiany organizacji ruchu,polegające na wprowadzeniu buspasa na moście Królowej Jadwigi, zaczną obowiązywać w nocy z 1 na 2 sierpnia, czyli z niedzieli na poniedziałek. Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prac. Pas dla autobusów pojawi się na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem ulic Królowej Jadwigi/Droga Dębińska/Strzelecka a skrzyżowaniem ulic Królowej Jadwigi/Juracka/Serafitek. W obu kierunkach będą to zewnętrzne pasy ruchu. Oprócz autobusów z buspasów korzystać będą pojazdy dopuszczone, m.in. taksówki, służby miejskie, rowery. Dla pozostałych kierowców pozostaną pasy wewnętrzne – na wyłączonym z ruchu tramwajowego torowisku.

Odcinek pomiędzy rondem Rataje a mostem Królowej Jadwigi jest już ostatnim przewidzianym do przebudowy w ramach inwestycji. Prace na ul. Jana Pawła II pomiędzy rondem a ul. Kórnicką zakończyły się już wiosną tego roku, a teraz dobiegają końca na ul. Zamenhofa na odcinku do ul. Piłsudskiego i Wioślarskiej. Pozwala to na uruchomienie od 2 sierpnia torowiska dla tramwajów kursujących w relacji północ-południe, czyli między rondami Śródka i Starołęka. Udaje się to ponad trzy tygodnie wcześniej niż zakładał harmonogram.

Zaawansowane są również prace na samym rondzie Rataje. W nocy z 30 na 31 lipca wschodnia część zostanie wyłączona z ruchu w godz. 21:00-5:00. Położona zostanie wtedy ostatnia, ścieralna warstwa nawierzchni. W czasie prac nie będzie możliwości wjazdu ani zjazdu z ronda ul. Krzywoustego od strony autostrady A2 i drogi S11. Nie będzie można również wjechać na rondo z ul. Zamenhofa, a także niedostępny będzie zjazd z ronda w ul. Jana Pawła II. Jadący od mostu Królowej Jadwigi z zamiarem przejazdu na rondzie na wprost powinni skręcić w ul. Zamenhofa, następnie Piłsudskiego, Inflancką, Bobrzańską i wrócić na ul. Krzywoustego (w stronę autostrady). 

W odwrotnym kierunku, czyli z ul. Krzywoustego (od autostrady) objazd przewidziano ulicami: Wiatraczna, Milczańska, Brneńska, Pleszewska, Łacina, Jana Pawła II. Na ul. Łacina tymczasowo zostanie odwrócony kierunek jazdy, a w rejonie skrzyżowania z ul. Jana Pawła II ruch będzie sterowany ręcznie tak, by możliwy był skręt w lewo, dojazd do ronda Rataje i zjazd w ul. Krzywoustego w stronę centrum. Alternatywny objazd będzie możliwy ulicami Brneńską, Pleszewską, Łacina i Jana Pawła II.

Zmianie ulegną trasy autobusów jadących do centrum miasta i do Ronda Rataje:

  • Autobusy linii nr 152, 162, 166, 181, 196, 212, 220 i 222 pojadą ulicami: Milczańska, Brneńska, Pleszewska i Jana Pawła II.
  • Autobusy linii nr 174, 184, 190, 211, 221 pojadą ulicami: Zamenhofa, Piłsudskiego, Inflancka, Milczańska, Brneńska, Pleszewska i Jana Pawła II.
  • Trasa linii nr 227 zostanie skrócona z Koziegłów do Ronda Śródka.
  • Autobusy linii nr 211, 212, 221 i 222 jadące w kierunku Starołęki, Szwajcarskiej i Mogileńskiej nie będą wjeżdżać na Dworzec Rataje.

Trasy kursowania autobusów z Centrum i z Ronda Rataje pozostają bez zmian. Więcej informacji na stronie ZTM: ztm.poznan.pl/