4 grudnia 2021

Elektryki samochodami przyszłości

Na polskich drogach można spotkać coraz więcej samochodów elektrycznych. Polscy kierowcy chętnie przesiadają się z klasycznych spalinówek do ekologicznych pojazdów. Wiedząc, że elektryki stanowią przyszłościowe rozwiązanie, w którego kierunku chętnie zmierza cały sektor motoryzacji, coraz więcej osób rozważa ich zakup. Eksperci z Yanosika angażują się w tę sytuację wdrażając rozwiązania przyjazne właścicielom elektryków.

Elektryki samochodami przyszłości

Rośnie apetyt na posiadanie elektryka

Coraz więcej Polaków rozważa zakup pojazdu elektrycznego, kierując się myślą, że to właśnie długo oczekiwane samochody przyszłości. I może nie latają, tak jak oczekiwali tego wszyscy fani „Powrotu do przyszłości”, ale za to dbają o nasze środowisko, które z roku na rok jest w coraz gorszej formie.

W Yanosik Autoplac obserwujemy wzrost zainteresowania klientów samochodami elektrycznymi. Wśród najczęściej wyszukiwanych pojazdów znajdują się wciąż silniki benzynowe, diesle i LPG, ale również w czołówce znalazło się miejsce dla elektryków, które z całą pewnością już wkrótce prześcigną LPG. Ten wniosek nie dziwi, w świetle obecnych podwyżek cen za paliwo. Wkrótce posiadanie pojazdu z LPG przestanie się już po prostu tak opłacać, w przeciwieństwie do aut elektrycznych, których utrzymanie nie jest takie drogie

komentuje Marcin Korzeniewski, Yanosik Autoplac

Ford przeprowadził badanie „Go Electric. Cilmate Countdown”, w którym zapytał Polaków o to, co myślą o samochodach elektrycznych. W badaniu wzięło udział 2000 dorosłych respondentów z naszego kraju. Aż 41% respondentów przyznało, że samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji. Jednocześnie potwierdzili oni, że w Polsce wciąż istnieje wiele barier, które utrudniają finalne podjęcie decyzji o zakupie samochodu elektrycznego.

A jednak wciąż są obawy

W naszym kraju nadal mamy do czynienia z kwestiami, które nie ułatwiają Polakom podjęcia ostatecznej decyzji o zakupie elektryka. Głównym powodem, który odstrasza potencjalnych właścicieli aut elektrycznych jest cena, a także niewystarczająca liczba ładowarek w najbliżej okolicy lub całkowity brak dostępu do nich.

– Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku ładowarek do elektryków sytuacja zmienia się dynamicznie. Polska infrastruktura jest stale rozbudowywana pod tym kątem i użytkownicy samochodów elektrycznych mają coraz więcej punktów ładowania pojazdu do wyboru. W Yanosiku znajdą również informacje o miejscach ładowania samochodów elektrycznych w swojej okolicy, a także sprawdzą ceny za 1 kWh oraz rodzaj wtyczki, które są dostępne w danym punkcie. Wystarczy kliknąć na mapie Yanosika w ikonę stacji ładowania pojazdów elektrycznych, aby podejrzeć dostępność konkretnych gniazd do ładowania

 mówi Julia Langa, Yanosik

Wprowadzenie takiej możliwości przez twórców Yanosika to ogromne ułatwienie dla wszystkich posiadaczy samochodów elektrycznych, którzy są w trasie. Szczególnie w mniej znanej im okolicy.

Za duże koszty elektryków?

Respondenci badania Forda uważają, że całkowity koszt utrzymania pojazdów elektrycznych jest wyższy w porównaniu z silnikiem benzynowym lub diesla (49%). Ponadto większość badanych (73%) uważa, że jeszcze wzrosną, gdy elektryki w końcu staną się popularne.