5 grudnia 2021

“Masz prawo”, czyli na co zwrócić uwagę kupując polisę OC i AC?

Każdy właściciel samochodu wie, że wykupienie ubezpieczenia jest nie tylko obowiązkowe w przypadku OC, ale także niezwykle istotne z finansowego punktu widzenia. Nie każdy jednak pamięta, że polisy są różne i nie zawsze w umowie zawarte jest to, co będzie potrzebne w razie powstania szkody. Daniel Kochanowski z Volkswagen Group Polska wyjaśnił w wywiadzie dla portalu Codzienny Poznań, dlaczego należy upewnić się, że wykupywana polisa jest odpowiednia, na co zwrócić uwagę i o jakich przysługujących im prawach najczęściej zapominają właściciele pojazdów.

“Masz prawo”, czyli na co zwrócić uwagę kupując polisę OC i AC?

Volkwagen Group Polska w ramach programu zarządzania naprawami powypadkowymi utworzył stronę Masz-Prawo.com.pl. Znajdują się tam porady w zakresie tego, na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie – obojętnie czy pierwsze dla danego pojazdu czy w ramach odnowienia.

Jak wyjaśnił Daniel Kochanowski z Volkswagen Polska podczas wywiadu w programie „Hej Poznań”, wybierając ubezpieczenie samochodu należy upewnić się, że zachowane zostaną prawa, które przysługują podczas likwidacji szkody. Szczególnie istotne jest dokładne czytanie umowy, w tym tzw. „drobnych druczków”.

Jak przyznał, zdarza się, że konsumenci chcąc zaoszczędzić na wyborze ubezpieczenia, w sytuacji zdarzenia wymagającego interwencji okazuje się, że nie było amortyzacji wartości poszczególnych części.

Przyznał, że w zależności od polisy, zarówno przy AC i OC nie zawsze części zamienne są oryginalne.

Kupując polisę należy dokładnie przeczytać i dopytać ubezpieczyciela o warunki AC, w tym także to, czy naprawa odbywa się w autoryzowanej stacji z użyciem nowych części i z zachowaniem technologii producenta. To niezwykle istotne ze względu na możliwość zachowania wartości pojazdu, jak i przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Tylko oryginalne części spełniają warunki przewidziane dla danego samochodu.

Ekspert przypomniał, że żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie może dać przy OC gorszych warunków niż te uwzględnione poprzez regulacje prawne. Przy zakupie można także wykupić dodatkowe oferty, np. ubezpieczenie NNW czy assistance.

Na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę? Na stronie masz-prawo.com.pl wskazuje się także na sprawdzenie opinii na temat ubezpieczyciela. Daniel Kochanowski przytoczył tu przykład lekarzy, o których opinie też są sprawdzane. Dlaczego więc nie traktować tak samo samochodu?

W czasie wywiadu w programie Hej Poznań, ekspert zauważył, że w przypadku zakupu nowego samochodu jest możliwość skorzystania z opcji negocjowania polisy przez dealera. O ile załatwiając samemu można zrobić to taniej, o tyle dealer współpracuje z konkretną marką i producentem, dlatego polisy zawierane przez dealerów są najbliżej prawidłowości i warunków bezpieczeństwa dla danego pojazdu.

Strona masz-prawo.com.pl jest swego rodzaju kompendium wiedzy także przy dodatkowych sprawach związanych z ubezpieczeniem i postępowaniem po zaistnieniu szkody. Kierowcy znajdą tam m.in. podpowiedzi co do tego, z jakich narzędzi można skorzystać w sytuacji konieczności likwidacji szkody. W czasie rozmowy w programie „Hej Poznań” ekspert podkreślił, że uczestnicy mają prawo do likwidacji szkody wraz ze swoim ubezpieczycielem, a nie ubezpieczycielem sprawcy szkody. Wskazał, że „nasz ubezpieczyciel bardziej nas lubi i o nas dba”. Jeśli szkoda nie przekracza 30 tysięcy złotych, to nasz ubezpieczyciel może zlikwidować szkodę i sam rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy. Dla klienta to mniej nerwów związanych z formalnościami.

To szczególnie istotne zwłaszcza, że w ostatnim czasie działania kierowane są poza autoryzowane stacje, a te zwykle nie mają dostępu do odpowiednich technologii, które są płatne. Nie zawsze stosowane są także te same części.

Ekspert przestrzegł także przed zabiegami ubezpieczycieli, którzy w umowie zapewniają sobie możliwość serwisowania czy likwidacji szkody w „preferencyjnej” sieci. Traci się wówczas gwarancję dla pojazdu, a także nie ma pewności, że zastosowane metody są odpowiednie. Można w ten sposób stracić na wartości pojazdu, a przede wszystkim, nie gwarantuje to bezpieczeństwa.

W czasie wywiadu ekspert wskazał także, że w przypadku ASO istnieje możliwość sprawdzenia historii samochodu, zobaczenia zdjęć z ewentualnych szkód. W innych warsztatach takiej pewności nie ma.

Cały wywiad można obejrzeć online.

 

autorka: A. Karczewska