5 grudnia 2021

Volvo Electric Days, czyli elektromobilność i premiera Volvo XC40 Recharge

Hałas, spaliny, nieprzyjemny zapach to wciąż rzeczywistość polskich ulic, która jednak powoli zaczyna się zmieniać. Ogromną rolę odgrywa tu elektromobilność, w tym same elektryczne samochody osobowe, które coraz częściej goszczą nie tylko na drogach, ale i w rozmowach Polaków. Stanisław Dojs z Volvo Car Poland oraz Grzegorz Urbański z Volvo Firma Karlik w wywiadzie dla portalu Codzienny Poznań przybliżyli temat elektromobilności, jednocześnie wyjaśniając, dlaczego jest on coraz lepiej znany Polakom oraz jakie korzyści płyną z niego nie tylko w zakresie ekologii.

Volvo Electric Days, czyli elektromobilność i premiera Volvo XC40 Recharge

W poniedziałek w Starym Browarze odbyło się wydarzenie w ramach Volvo Electric Days, podczas których m.in. przybliżany jest temat elektromobilności oraz prezentowana oferta, wraz z najnowszym Volvo XC40 Recharge – tym samym, które zagościło w murach Starego Browaru w showroomie Volvo Firma Karlik. Z tej okazji zaprosiliśmy do programu „Hej Poznań” ekspertów, by porozmawiać o tych coraz popularniejszych zagadnieniach związanych z „przesiadką” z samochodów spalinowych na hybrydowe i elektryczne.

Jak wyjaśnił Grzegorz Urbański, manager ds. PR Volvo Firma Karlik, marka stara się nie tylko działać w dziedzinie kupna i sprzedaży, ale także szerzenia świadomości i edukowania. Podczas spotkania w showroomie prezentacja nowego modelu nie była jedyną atrakcją. W ramach wydarzenia rozmawiano też o elektromobilności i jej znaczeniu, zmianach w motoryzacji w zakresie m.in. ekologii, dbaniu o środowisku oraz kierunkach rozwoju marki.

Jak zauważyła prowadząca program Ania Drzazga, Volvo jest marką promującą „trend niemarnowania”, a dbanie o środowisko wpisuje się w hasła firmy. Przypomniała m.in. proekologiczne działania w Poznaniu. Grzegorz Urbański przyznał, że akcje proekologiczne są dla marki istotne, szczególnie na rynku lokalnym. W czasie wywiadu przytoczone zostały inicjatywy takie jak np. sprzątanie brzegów Warty, tworzenie biżuterii ze zużytych elementów pojazdów czy też toreb ze zużytych banerów. Marka stara się działać w ramach zasady, że jeśli nie zawsze może pomóc „to żeby chociaż nie szkodzić”.

Rynek samochodów elektrycznych zmienia się dynamicznie. Jeszcze kilka lat temu wielu twierdziło, że to rozwiązanie, które się nie przyjmie lub będzie zarezerwowane dla jednostek w społeczeństwie. Tymczasem obecnie jest to główny kierunek rozwoju motoryzacji.

Stanisław Dojs, PR Manager Volvo Car Poland przyznał, że rzeczywiście zarówno rynek jak i same samochody rozwijają się „jak na drożdżach”. Wskazał tu na rolę prawnych regulacji, w tym np. ograniczenia dotyczące silników spalinowych. Konsumenci coraz częściej myślą więc o rozwiązaniach hybrydowych i elektrycznych.

Przyznał także, że stale ulepszane są również samochody elektryczne, co także sprawia, że są atrakcyjniejszym wyborem dla kierowców. Dawniej były o wiele słabsze, podczas gdy obecnie są bardzo dynamiczne i z o wiele większym zasięgiem – nawet do 400 km. Jednocześnie samochody elektryczne mają podstawowe przyspieszenie około do 100 km w 7 sekund.

Istotną różnicą jest również kwestia hałasu. Obecnie miasta są głośne, bo takie też są silniki spalinowe. Pojazdy elektryczne są ciche, co zapewnia więcej komfortu zarówno kierowcy i jego pasażerom jak i okolicznym mieszkańcom. I choć na początku wielu użytkowników mówi, że czują się dziwnie, gdy nie słychać stereotypowego „brum brum”, to bardzo szybko przyzwyczajają się i zaczynają doceniać ciszę, która zapewnia im także… większy spokój za kierownicą.

W czasie programu „Hej Poznań” ekspert wskazał także, że rozwój rynku wymaga również zmiany mentalności. Obecnie kierowcy przyzwyczajeni są do tego, że „paliwo jest wszędzie”, ponieważ sieć stacji benzynowych jest rozbudowana. Infrastruktura dla pojazdów elektrycznych nadal się dopiero rozwija. W mieście jednak nie stanowi żadnego problemu.

Co więcej, w mieście użytkownicy samochodów elektrycznych mogą liczyć na „bonusy”, takie jak np. dodatkowe miejsca parkingowe czy możliwość korzystania z buspasów.

W czasie wywiadu Stanisław Dojs zwrócił również uwagę na fakt, że wybór samochodów elektrycznych jest nieco inny niż spalinowych. Zauważył, że pojazdy niewiele się od siebie różnią w zakresie budowy – nie mają żadnej pojemności i są oparte na tym samym systemie napędowym. Oznacza to, że wyróżnia je wygląd, jakość wykończenia, a także… kwestie bezpieczeństwa. Dzięki temu przy wyborze użytkownicy skupiają się na niezwykle istotnej kwestii jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa dla siebie i innych uczestników ruchu, podczas gdy w przypadku samochodów spalinowych, czynników, na które zwraca się uwagę jest o wiele więcej.

Ania Drzazga spytała także o przyszłość… samochodów jednoosobowych. Co na to eksperci Volvo? Tego i wielu innych rzeczy można dowiedzieć się z wywiadu dla „Hej Poznań”.

 

autorka: A. Karczewska