4 grudnia 2021

Przebudowa Ronda Rataje – na jakim etapie są prace i jak wygląda plac budowy?

Kierowcy i okoliczni mieszkańcy nie mogą się doczekać zakończenia prac związanych z przebudową Ronda Rataje. Obecnie roboty skupiają się przede wszystkim na odcinku od ronda do mostu Królowej Jadwigi, co wymagało wprowadzenia zwężenia jezdni. Jak zapewnia spółka PIM, prace powoli dobiegają jednak końca.

Przebudowa Ronda Rataje – na jakim etapie są prace i jak wygląda plac budowy?

Przebudowa Ronda Rataje została podzielona na etapy, by nie paraliżować ruchu z każdej strony. W pierwszej kolejności przeprowadzono prace na ul. Jana Pawła II na odcinku między rondem a ul. Kórnicką. Zakończyły się one wiosną tego roku i po nich rozpoczęto roboty na ul. Zamenhofa, na odcinku od ul. Piłsudskiego i Wioślarskiej do tarczy ronda. Dzięki temu możliwe było przywrócenie ruchu tramwajowego między Rondem Starołęka a Rondem Śródka.

Następnie prace przeprowadzono na dojeździe z ul. Krzywoustego od strony autostrady A2. Jako ostatni przebudowywany jest odcinek między rondem a mostem Królowej Jadwigi.

W sierpniu wyłączono z użytkowania torowisko, które zostało rozebrane, a w jego miejscu wybudowano nowe. Zastosowano tam technologię ograniczającą hałas.

Jak informuje Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce PIM, budowa konstrukcji torowiska i jezdni na rondzie dobiega końca, podobnie jak konstrukcji jezdni ul. Krzywoustego na odcinku do ul. Jurackiej i Serafitek. Oznacza to, że można przystąpić do układania warstwy ścieralnej nawierzchni.

Piesi i rowerzyści korzystają już z chodnika z drogą rowerową na odcinku od ronda do ul. Jurackiej, czyli od strony os. Piastowskiego.

Prace związane z układaniem nowej nawierzchni wymagają wprowadzania „dynamicznych”, ale krótkotrwałych zmian w organizacji ruchu, polegających głównie na zmianie toru jazdy z jednej części na drugą. Nadal będą dostępne dwa pasy ruchu dla kierowców.

W nadchodzącym tygodniu będą prowadzone kolejne roboty.

Jednocześnie spółka PIM informuje, że docelowe oznakowanie poziome na jezdni będzie wykonywane po kilku dniach ze względów technologicznych.

Zakończenie inwestycji związanej z przebudową ronda rataje oraz układu drogowego wokół niego planowane jest na wiosnę 2022 roku.

 

 

 

autorka: A. Karczewska