5 grudnia 2021

Kolejne radarowe wyświetlacze prędkości na poznańskich ulicach

Na poznańskich ulicach montowane są nowe radarowe wyświetlacze prędkości, które mają informować kierowców z jaką prędkością jadą. Badania pokazały, że taka forma zapobiegania skłania kierowców do większej uwagi na przepisy drogowe i skłania ich do zdjęcia nogi z gazu.

Kolejne radarowe wyświetlacze prędkości na poznańskich ulicach

Informacje na tablicach wyświetlane są informacje o prędkości, z jaką porusza się nadjeżdżający pojazd. Jeśli będzie ona zgodna z przepisami, zostanie wyświetlona liczba. W przypadku przekroczenia dozwolonej, będzie wyświetlany komunikat o konieczności wolniejszej jazdy, ale już bez informowania o zmierzonej prędkości.

Podobne działają od ubiegłego roku m.in. na ul. Złotowskiej i Malwowej. Badania pokazują, że taka forma „presji” skłania kierowców do wolniejszej jazdy.

Obecnie trwa montaż kolejnych 24, a wybierając lokalizacje ustalano, by były one w rejonie przejść dla pieszych w rejonie placówek oświatowych. Ostatecznie wybrano m.in. na ul. Dolna Wilda, Łozowej, Leszczyńskiej, Krańcowej, Hlonda, Mieszka I i Opieńskiego.

Tablice będą wyposażone w panele fotowoltaiczne, które pozwolą na zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Dodatkowo będą także zbierać dane statystyczne dotyczące natężenia ruchu oraz średniej prędkości pojazdów na danej ulicy. Na podstawie danych będą opracowywane ewentualne zmiany i rozwiązania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Poza zadaniem ZDM, w Poznaniu pojawią się jeszcze dwie inne tablice – na ul. Starołęckiej, z inicjatywy i wsparcia Rady Osiedla Starołęka – Minikowo.

 

autorka: A. Karczewska