21 maja 2022

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z USA?

Większość samochodów używanych, które spotykamy na polskich drogach, pochodzi z zagranicy. Do niedawna najpopularniejszymi krajami, z których niemal na masową skalę importowano pojazdy były Niemcy, Holandia czy Szwajcaria. Od niedawna, coraz większą popularnością cieszy się sprowadzanie aut zza wielkiej wody, czyli z Ameryki Północnej, a czasem nawet z Japonii. Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA i czy taki import samochodu z USA w ogóle się opłaca?

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z USA?

Tanie auto? Tylko z USA

Pierwszą i najprawdopodobniej kluczową cechą aut z USA, która przyciąga do nich coraz liczniejsze rzesze nabywców z Polski, jest ich cena. 

Cena jednak często nie wynika jedynie z faktu, że po drugiej stronie oceanu auta są tańsze. Najbardziej opłacalne pojazdy, które najczęściej importowane są do naszego kraju, to auta powypadkowe lub po kolizyjne, których cena naprawy według amerykańskich ubezpieczalni przekracza ich wartość.

Nierzadko to, co jest nieopłacalne do naprawy w Stanach, dla polskich mechaników jest jedynie drobną usterką, którą można naprawić w ciągu parunastu minut. Niekiedy jednak możemy wbić się na minę i auto, które na zdjęciach z aukcji wygląda na niemal nietknięte w rzeczywistości, jest “przypudrowanym” wrakiem nienadającym się do niczego. 

Warto więc zawsze sprawdzić historie auta, które wpadło mi w oko. Można zrobić to m.in. tutaj: https://www.carvertical.com/pl/sprawdzenie-vin

Sam koszt zakupu auto to jednak dopiero początek kosztów, które związane są ze sprowadzeniem samochodu do Polski.

Prowizje, prowizje i jeszcze raz prowizje

Kolejnym wydatkiem, na który musimy przygotować się, planując zakup auta w USA, są prowizje.

Pierwszą z nich pobierze od nas dom aukcyjny, który wystawia dany pojazd na sprzedaż. Mało kto decyduje się na podróż do USA po wymarzony samochód. Najczęściej decydujemy się na usługi będących na miejscu, lub posiadających w stanach zaufanych ludzi, pośredników. 

Nikt jednak nie pomoże nam w zakupie auta za darmo. Doliczyć musimy również prowizje banku za dokonany w obcej walucie przelew do domu aukcyjnego za wylicytowany pojazd.

Sumarycznie, koszty prowizji i pośredników wyniosą nas ponad 1000 dolarów.

Podatki i akcyzy 

Kolejnym ogniwem łańcucha, który również będzie chciał zarobić na naszym wymarzonym samochodzie, jest państwo, do którego przypłynie kontener z naszym samochodem.

Korzystniej jest rozładować auto w Niemczech, tam bowiem będziemy musieli zapłacić około 10% cła oraz 19% lub 8% VAT. W Polsce będzie drożej, ponieważ zapłacić będziemy musieli 23% VAT od wartości sprowadzonego auta. 

Do tego doliczyć musimy akcyzę od 3,1% do 18,7% wartości auta w zależności od pojemności silnika drzemiącego pod maską. 

Możemy jednak uniknąć opłat, sprowadzając do Polski auto zabytkowe – te bowiem zwolnione są z opłat celnych i akcyzy.

Jak przetransportować auto z USA?

Kiedy zakupimy już wymarzony samochód, musimy przetransportować go do najbliższego portu, gdzie załadowany zostanie na statek i przewieziony drogą morską do portu docelowego. 

Całość kosztów związanych z transportem do Europy wyniesie nas około 1500 dolarów. 

Należy pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na wysyłkę pojazdu do portu poza Polską, będziemy musieli opłacić również koszta związane z transportem pojazdu do naszego kraju, co dodatkowo zwiększy finalny koszt sprowadzenia samochodu. 

Co kiedy auto dopłynie już do Ciebie?

Kiedy dojdzie już do finalnego momentu całego przedsięwzięcia i auto zostanie rozładowane, nie będzie to niestety oznaczało końca wydatków. 

Dokumenty pojazdu muszą zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Auto musi zostać sprawdzone podczas przeglądu technicznego, dodatkowo musimy dostosować auto do panujących w Polsce przepisów – modyfikacji należy poddać m.in. światła czy układ wydechowy. 

Ostatnią opłatą, którą zostawimy w urzędzie komunikacyjnym podczas rejestracji auta, jest 250 zł.