21 maja 2022

Jak warsztat samochodowy może przygotować nasze auto na nadejście zimy?

Zima jest już blisko. Pamiętajmy jednak, że to nie tylko magiczny. świąteczny okres, ale i czas, do którego powinniśmy odpowiednio się przygotować – podobnie, jak nasz samochód.

Jak warsztat samochodowy może przygotować nasze auto na nadejście zimy?

W jaki sposób odpowiednio przygotować samochód do zimy?

Nie wystarczy zwykła zmiana opon na zimowe. Przygotowanie samochodu na zimowe miesiące musi być kompleksowe i dobrze przemyślane, jeśli nie chcemy, by warsztat samochodowy nasze auto “zamieszkiwało” równie często, jak garaż. Podstawowy przegląd samochodu można wykonać samodzielnie, jednakże dla pewności warto, by jego stan techniczny przed zimą ocenił profesjonalny warsztat Kuta Autoserwis O czym trzeba pamiętać i jak, konkretnie, przyjrzeć się kolejnym częściom samochodu? Mamy kilka rad dla kierowców, niezależnych od tego, jakiej marki samochód posiadają.

Kondycja akumulatora

Jednym z pierwszych elementów naszego auta, które powinniśmy skontrolować, jest akumulator. Jeśli bowiem nie działa on poprawnie – uruchomienie samochodu zimową porą może zostać znacząco utrudnione, zwłaszcza w przypadku pojazdów z silnikami Diesla, ponieważ dłużej się one nagrzewają.

Badanie akumulatora samochodu uruchomionego, jak i w stanie spoczynku, wykona dobry warsztat samochodowy. Zużyty akumulator najlepiej będzie po prostu wymienić na nowy.

Płyny eksploatacyjne

Przed rozpoczęciem zimy warto skontrolować stan płynów eksploatacyjnych (czyli oleju silnikowego, płynu hamulcowego i chłodniczego). Z biegiem czasu tracą one bowiem swoje właściwości – temperatura zamarzania płynu chłodniczego, przykładowo, zbliża się coraz bardziej do 0 stopni Celsjusza, co z oczywistych przyczyn zimą jest niezwykle niebezpieczne – może grozić nawet rozerwaniem silnika. Z kolei obecność wody w płynie hamulcowym może wręcz uniemożliwić hamowanie.

Dla przypomnienia – dokonując wymiany oleju silnikowego, należy zwrócić uwagę na jego “parametr zimowy”, oznaczony literą W. Im mniejsza liczba przed tą literą, tym lepiej płyn nadaje się do wykorzystania w zimie.

Świece zapłonowe (lub żarowe)

Kolejnym elementem, jaki warto sprawdzić, zanim zima na dobre się rozpocznie, są świece zapłonowe – w przypadku silników benzynowych – lub żarowe, w przypadku silników Diesla. Mają one za zadanie ułatwienie rozruchu, niemniej jednak, gdy są w kiepskim stanie podczas zimy z pewnością dadzą nam się we znaki. Warto więc zawczasu wymienić je na nowe, zwłaszcza, jeśli silnik ewidentnie “dławi się” lub pracuje nierówno.

Świece wymieni na nowe dobry warsztat samochodowy. Warto przeprowadzać ich wymianę regularnie, aby w trakcie jazdy nie spotkała nas niemiła niespodzianka.

Alternator

Alternator uzupełnia w trakcie jazdy energię zużytą przez silnik na uruchomienie pojazdu – a to zadanie może być po mroźnej, cierpkiej nocce niełatwe, zwłaszcza, jeśli alternator od dawna nie był kontrolowany. Zużyty nie będzie on bowiem doładowywał silnika w należyty sposób, a to oznacza, że czekać nas mogą kłopoty z rozruchem auta.

Stan techniczny alternatora sprawdza się podpinając miernik pod klemy i uruchamiając silnik – pozwoli to sprawdzić, czy alternator “ładuje” silnik w odpowiedni sposób. Jeśli okaże się, że nie działa on prawidłowo – można go zregenerować, lub wymienić na nowy.

Hamulce

Przed rozpoczęciem zimy zawsze należy sprawdzić stan tarcz oraz klocków hamulcowych – działający układ hamulcowy to w zimie bowiem jeszcze większy klucz do bezpiecznej jazdy, niż latem czy wiosną. Nie wolno nam jednak zapomnieć również o sprawdzeniu jakości przewodów hamulcowych, no i rzecz jasna – optymalnej ilości płynu hamulcowego. Skontrolować należy również przewód hamulca ręcznego – jeśli jest on skorodowany, hamulec będzie się zimą zacinał, co może prowadzić do wyjątkowo niebezpiecznych sytuacji na drodze.

W takim przypadku najlepszym wyjściem będzie wymiana starej linki hamulcowej na nową w warsztacie samochodowym.Wybierając linkę hamulca ręcznego najlepiej zdecydować się na zabezpieczoną już przed korozją.

Jakość świateł

Jazda po nierównej nawierzchni i wybojach może sprawić, że światła w naszym aucie rozkalibrują się. Aby nasze światła nie oślepiały innych kierowców, a nam nadal dawały maksymalne bezpieczeństwo jazdy, należy koniecznie odwiedzić warsztat samochodowy, by przywrócić ich prawidłowy poziom. Inny problem, który może utrudniać bezpieczną jazdę zimą to, rzecz jasna, niewystarczająca jakość lamp, choćby z powodu porysowania klosza czy zmatowienia. W takim przypadku odpowiedzią będzie polerowanie lampy.

Zdarzyć się może również, że uszkodzeniu ulegnie lustro wewnątrz lampy. W takim przypadku, niestety, należy wymienić całą lampę.

Odpowiednie opony

Wszyscy wiemy, że zimą powinniśmy wymienić opony na nowy komplet, dostosowany do panujący na drogach warunków. Jednak, czy na pewno robimy to dobrze? Przede wszystkim pamiętajmy, że powinny one mieć przynajmniej 4 mm bieżnika. Po drugie, nie jest prawdą, że opony przednie są ważniejsze niż tylne i powinny być wyższej jakości. Wreszcie, wartościowe opony zimowe nie mogą mieć więcej, niż 5 lat. Założenie opon starszych oznacza bowiem, że mogą one nie być odpowiednie miękkie, co jest niezbędne do bezpiecznej i komfortowej jazdy w zimowych warunkach.

Jeśli potrzebujemy pomocy w doborze odpowiednich opon, lub nie potrafimy sobie poradzić z ich założeniem – dobrze będzie odwiedzić warsztat samochodowy, którego ekipa w szybki sposób poradzi sobie z tym problemem.

Co, jeśli zimą doszło do wypadku?

Niestety – czasem nawet i najlepsze zabezpieczenia zawiodą. Co zrobić, jeśli zimą braliśmy udział w zdarzeniu drogowym? Przede wszystkim, oprócz wezwania na miejsce niezbędnych służb warto skontaktować się z dobrym warsztatem samochodowym, takim jak Kula Auto.

Na miejscu zostaną ocenione szkody powstałe w naszym aucie, a następnie w odpowiedni sposób zostanie ono dostarczone do warsztatu – na przykład przez holowanie. Tam wdrożone zostaną niezbędne naprawy, i zamówione części zamienne, jeśli sytuacja będzie tego wymagała. Całość napraw zostanie wykonana możliwie jak najszybciej, tak, abyśmy wkrótce znów mogli cieszyć się swoim samochodem.

Kula Auto zaprasza serdecznie wszystkich kierowców, którzy chcieliby sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu przed nastaniem pełni zimy, jak i tych, którzy mieli już wątpliwą przyjemność uczestniczenia w zdarzeniu drogowym. Gwarantowane jest profesjonalne, indywidualne i wyrozumiałe podejście do każdego klienta, niezależnie od sytuacji!

Artykuł powstał we współpracy:

Kuta Autoserwis

ul. Karpacka 10

60-415 Poznań

Warsztat i mechanika
tel.: +48 881 673 882
tel.: +48 512 729 951
https://kuta-autoserwis.pl/kontakt/