21 maja 2022

Od 2022 r. mandaty będą wyższe. Kary nawet do 30 tys

Prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która zaostrza kary dla łamiących przepisy ruchu drogowego. Od nowego roku, kiedy przepisy wejdą w życie, kierowcy będą musieli mieć się na baczności.

Od 2022 r. mandaty będą wyższe. Kary nawet do 30 tys
  • Prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym 10 grudnia. To oznacza, że od początku 2022 r. będzie obowiązywał nowy taryfikator mandatów
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h będzie oznaczać mandat w wysokości co najmniej 800 zł
  • Stawka mandatu może wzrosnąć nawet do kilku tys. zł, gdy znacząco przekroczymy dopuszczalną prędkość
  • Nawet 15 pkt będzie mógł otrzymać kierujący w sytuacji zbyt szybkiej jazdy lub wyprzedzania przed przejściem dla pieszych

Rząd wywiązał się z obietnic dotyczących wyższych mandatów za łamanie przepisów drogowych. Prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym, co oznacza, że od 1 stycznia 2022 r. stawki za mandaty, a wraz z nimi punkty karne, pójdą w górę.

 

Jak informuje PAP, podwyżkę mandatów Sejm uchwalił 29 października, a 2 grudnia rozpatrzył poprawki wniesione przez Senat. Kancelaria Prezydencka poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w piątek, 10 grudnia. Oznacza to, że wraz z rozpoczęciem nowego roku kary za wykroczenia drogowe będą dotkliwsze, niż są do tej pory.

Mandaty drogowe po nowemu

W nowym taryfikatorze uwzględniono nie tylko kierowców z tzw. ciężką nogą, ale również tych, którzy specjalizują się w samodzielnym wymierzaniu sprawiedliwości (słynni drogowi szeryfowie). Za co i ile zatem zapłacimy, gdy dopuścimy się wykroczeń?