21 maja 2022

Kolejne remonty na autostradzie A2 w Wielkopolsce

Na przyszły rok planowane są remonty na najdłuższym odcinku autostradowym w Polsce – Autostradzie Wielkopolskiej. Oprócz całkowitej zmiany nawierzchni na odcinku Nowy Tomyśl – Konin, przewidywane są remonty mostów oraz budynków toalet, znajdujących się przy autostradzie. Inwestycje są częścią działań w ramach długoletniego planu remontowego.

Kolejne remonty na autostradzie A2 w Wielkopolsce

Dotychczas na odcinku A2 między Nowym Tomyślem, a Koninem już kilkakrotnie wymieniono licząca 150 km nawierzchnię. Zmodernizowano 3 węzły autostradowe: Września, Rzepin i Torzym. Wyremontowano także 138 mostów i wiaduktów drogowych. Na przełomie 2019-2020 roku wydłużył się także 3 pas obwodnicy Poznania, gdzie dobudowano kolejne 16 kilometrów nawierzchni.

Na nadchodzący, 2022 rok, planowane są kolejne gruntowne zmiany, które mają ułatwić sprawny przejazd po Autostradzie Wielkopolskiej oraz zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. W planach uwzględniony jest remont nawierzchni między węzłami Nowy Tomyśl – Poznań Zachód i całkowita wymiana jezdni na tym fragmencie autostrady. Oprócz tego odnowione zostanie oznakowanie poziome – liczące niemal 900 kilometrów białe linie.

To nie wszystkie zaplanowane działania remontowe. Przewidziana jest przebudowa kolejnych dwóch mostów na trasie oraz renowacje budynków toalet przy samej autostradzie. Co więcej, w przyszłości ma pojawić się 3 pas ruchu na odcinku Poznań Krzesiny – Poznań Wschód.

Wszystkie inwestycje są częścią długoletniego planu działań remontowych. Są one konieczne ze względu na duży ruch na trasie, liczący średnio 30 tysięcy pojazdów na dobę, a na samej obwodnicy – nawet 100 tysięcy, a co za tym idzie naturalne zużywanie się nawierzchni.

Jak podkreśla członek Zarządu Spółki Autostrada Wielkopolska S.A. – Krzysztof Andrzejewski – remonty mają dać kierowcom gwarancję sprawnego, bezpiecznego i przede wszystkim wygodnego przejazdu na Autostradzie Wielkopolskiej. Już teraz zapewnia to nie tylko wymieniona nawierzchnia, ale również czyste i zadbane miejsca odpoczynku czy ekologiczne oświetlenie.

– Zmodernizowaliśmy 150 kolumn SOS przy autostradzie, które pozwalają na komunikację w przypadku sytuacji awaryjnych. Zainstalowaliśmy także nowoczesny system oświetlenia LED na autostradowej obwodnicy Poznania. Jest nie tylko bardziej ekologiczne od tradycyjnego oświetlenia sodowego, ale pozwala także między innymi na regulowanie natężenia światła, aby dostosować je do aktualnych warunków drogowych – podkreśla członek Zarządu Spółki Autostrada Wielkopolska S.A. – Sebastian Joachimiak.

Unowocześniony system oświetlenia jest szczególnie przydatny przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli po drodze natkniemy się na śnieżycę czy ulewę, system zastosuje silniejsze niż zwykle oświetlenie, które ułatwi podróżnym jazdę.

Bezpieczeństwo na drodze zapewnia także specjalny system zarządzania ruchem, znajdujący się na obwodnicy Poznania. Wieloformatowe tablice elektroniczne oraz znaki kontroli na pasach ruchu mają za zadanie informować o aktualnej sytuacji na drodze. Pozwala to na szybką reakcję ze strony kierowcy. W systemie nie brakuje zintegrowanych kamer, które monitorują trasę.

 

autorka: N. Fekser