Wielkopolskie miasto zbadało ruch samochodów w centrum i… mówi im “nie”

Pleszewski samorząd zlecił profesjonalne badania ruchu drogowego w centrum. Wyniki zdaniem urzędu są zatrważające – dominują samochody. Analiza potwierdziła potrzebę zmian, jaką od dawna widzi burmistrz Pleszewa. Co trzeba zrobić, by centrum miasta było przyjazne dla innych użytkowników dróg?

Wielkopolskie miasto zbadało ruch samochodów w centrum i… mówi im “nie”

 

Przede wszystkim zdaniem samorządu należy ograniczyć ruch samochodów na rzecz pieszych i rowerzystów. Badania przeprowadzone przez warszawską firmę TansEKo wykazały, że przez pleszewski Rynek, który jest otwarty dla ruchu kołowego, przejeżdża ok. 1200 samochodów na godzinę. Co więcej, piesi nie są traktowani priorytetowo, a udział rowerów w ruchu to tylko 4%.

Ponadto specjaliści uznali, że większość ulic w mieście jest zbyt szeroka, są długie i jednokierunkowe z pasami do postoju równoległego na jezdni, co pozwala na rozwinięcie prędkości przez pojazdy.

– “Rozwiązaniem byłoby choćby naprzemienne parkowanie pozwalające zakrzywić tor jazdy samochodów i spowolnić ruch” – mówią specjaliści z TransEko.

Pod lupę wzięto także parkowanie. Podaż miejsc postojowych w centrum w ciągu dnia była wykorzystana w 83%, co oznacza że jest ich wystarczająco i co cały czas zachęca do korzystania z samochodów. Ale diagnoza to nie tylko złe strony ruchu drogowego w Pleszewie. Badania potwierdzają, że władze Miasta i Gminy Pleszew podjęły działania idące w dobrym kierunku.

Doceniono ideę miasta kompaktowego i 15-minutowego opartą na zrównoważonym rozwoju, estetykę oraz zieleń, m.in. nasadzenia dużych drzew. Od dwóch lat budowana jest sieć ścieżek rowerowych w centrum, realizowane są projekty mające na celu poprawę infrastruktury miejskiej z innowacyjnymi rozwiązaniami, np. Smart Pleszew oraz uchwalone dokumenty strategiczne i planistyczne w zakresie rozwoju miasta i gminy. Pomysł wprowadzenia małych busów komunikacji miejskiej wraz z parkingami P&R również spotkał się z uznaniem.

Są to zmiany w dobrym kierunku, by miasto było przyjazne wszystkim użytkownikom dróg i ekologiczne.

– Jesteśmy na początku zmian, ale mamy potwierdzenie specjalistów, że obraliśmy dobry kierunek działań. Na pewno ruch na pleszewskim Rynku będzie ograniczony, trzeba to jednak dobrze zaplanować i nie działać pochopnie. Mam nadzieję, że za kilka lat będzie to miejsce pełne zieleni, osób spacerujących i poruszających się na rowerach, jak na kompaktowe miasto przystało – mówi Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.   

Wyniki diagnozy były prezentowane publicznie w mediach społecznościowych. Dostępne są także na stronie www.pleszew.pl.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja