21 maja 2022

Kiedy warto zainteresować się regeneracją turbosprężarki?

Każdy fan motoryzacji doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w ostatnich latach wykorzystywanie turbosprężarek w samochodach, stało się zupełną normą. Bez względu na to, czy mówimy o samochodzie, w którym zamontowano silnik diesla, czy benzynowy, turbosprężarka bardzo często jest jego nieodłącznym wzmocnieniem. Wielu osobom może wydawać się, że urządzenie to jest niezwykle skomplikowane, aczkolwiek rzeczywistość jest zupełnie inna. To całkiem prosty sprzęt, który w przypadku awarii można poddać odpowiedniej regeneracji. Sprawdź sam, co warto wiedzieć na ten temat!

Kiedy warto zainteresować się regeneracją turbosprężarki? Mechanic working with a wrench on the car engine.

Czy turbosprężarki są awaryjne?

Niestety turbosprężarki to urządzenia, które stosunkowo często ulegają różnego rodzaju awariom. Jest to spowodowane przede wszystkim obciążeniem, z jakim muszą radzić sobie każdego dnia. Pracują na obrotach sięgających ponad 100 000 cykli na minutę oraz w bardzo wysokiej temperaturze. Efektem tego jest fakt, że urządzenia te, co jakiś czas po prostu odmawiają posłuszeństwa. Sytuacja ulega znaczącemu pogorszeniu w przypadku, gdy wszystko to zostaje spotęgowane przez nieodpowiednią eksploatację przez kierowcę. 

Jak rozpoznać uszkodzenie turbosprężarki?

Kiedy już wiesz, że turbosprężarka to urządzenie całkiem awaryjne, warto wspomnieć o tym, w jaki sposób owe uszkodzenie rozpoznać. Najpopularniejsze objawy takiego problemu to obniżona moc silnika, zwiększenie zużycia oleju, a także szarpanie obecne podczas przyspieszania. Niepokojące powinny być także dla nas metaliczne dźwięki, takie jak szum czy gwizd w czasie jazdy. Najważniejsze jest to, aby nie odwlekać diagnozy do końca, gdyż działanie w ten sposób może sprawić, że regeneracja turbosprężarki z TurboPro może okazać się bardziej kosztowna.

Repair service of vehicle automatic transmission in mechanic workshop

Co warto wiedzieć na temat regeneracji turbosprężarek?

TurboPro – regeneracja filtrów DPF oraz turbosprężarek to sposób na zaoszczędzenie nieco gotówki na zakupie nowych części. W przypadku, gdy mówimy o turbosprężarce, większość awarii bez większego problemu można wyeliminować. Wiele osób może stwierdzić, że znacznie lepiej postawić na nowy produkt, aczkolwiek odpowiednio przeprowadzona regeneracja sprawi, że turbosprężarka poradzi sobie przez kolejne setki tysięcy kilometrów. Najpopularniejszą usterką w turbosprężarce jest rozszczelnienie wirnika. W niektórych wypadkach można się jednak także spotkać z problemami z układem zmiennej geometrii, zużyciem łożysk, czy elementami przekazywania napędu. 

Professional mechanic checking a car engine, car repair service concept

W jaki sposób zapobiegać uszkodzeniu turbosprężarek?

Nie jest tajemnicą, że odpowiednia eksploatacja samochodu to klucz do dbania o jego kondycję. Sytuacja wygląda dokładnie tak samo w przypadku samej turbosprężarki. W przypadku, gdy będziesz dbał o swój pojazd, element ten odwdzięczy ci się długowiecznością. W jaki sposób zadbać o turbosprężarkę? Przede wszystkim warto stosować się do kilku określonych zasad. Kiedy skończysz jazdę, odczekaj około minutę przed zgaszeniem silnika. Dzięki temu silnik odpocznie na wolnych obrotach. Nie bez znaczenia jest także regularne wymienianie oleju oraz filtra powietrza. Na samym końcu po prostu trzeba wspomnieć o systematycznym sprawdzaniu oraz wymienianiu przewodów olejów turbosprężarki.