Czy Szymon Brodziak ma swoją ulubioną ulicę w Poznaniu i które prace na World Press Photo najbardziej mu się spodobały?

Szymon Brodziak zdobył niedawno kolejną nagrodę, tym razem w międzynarodowym konkursie MUSE Photography Awards. Jego fotografie można obecnie oglądać nie tylko w Brodziak Gallery, ale także przy okazji wystawy World Press Photo na MTP. W jaki sposób zdjęcia poznańskiego fotografa różnią się od motywu przewodniego najsłynniejszego międzynarodowego konkursu i… która ulica w Poznaniu należy do jego ulubionych?

Czy Szymon Brodziak ma swoją ulubioną ulicę w Poznaniu i które prace na World Press Photo najbardziej mu się spodobały?

Poznański fotograf, mistrz fotografii czarno-białej Szymon Brodziak niedawno został po raz kolejny wyróżniony. Tym razem doceniło go jury międzynarodowego konkursu MUSE Photography Awards. Nagrodzone prace to m.in. te pochodzące z projektu realizowanego z okazji stulecia Międzynarodowych Targów Poznańskich „Historia uchwycona w kadrze – 100 lat MTP”. Można je oglądać m.in. przy okazji wystawy towarzyszącej wystawie World Press Photo 2022.

Szymon Brodziak był gościem programu „Hej Poznań”, choć tym razem zamiast w studiu spotkaliśmy się w trasie, w ramach nowego projektu Codziennego Poznania realizowanego z MB Motors, podczas którego wraz z gośćmi programu odwiedzamy ciekawe miejsca w mieście i zwiedzamy poznańskie ulice w samochodzie Mercedes GLC.

Co ciekawe, Szymon także jest częścią projektu, ponieważ to on jest autorem portretów prowadzących Hej Poznań – Ani Drzazgi, Jakuba Reszki i Piotra Szulca – które widoczne są na oklejeniu samochodu.

Czy ma swoją ulubioną ulicę w Poznaniu? Jak się okazuje tak i znajduje się ona całkiem niedaleko Brodziak Gallery.

„Moja ulubiona ulica – Matejki. Przepięknie! Mnie w miejscach inspirują zwłaszcza takie stare zakątki. To jest fantastyczna przestrzeń na fotografie” – przyznał podczas przejażdżki po mieście

Podczas rozmowy z Piotrem Szulcem odniósł się do swojego niedawnego sukcesu w konkursie MUSE Photography Awards, do którego nadsyłane są tysiące fotografii z całego świata. Poza zdjęciem z sesji na 100-lecie MTP, wyróżniono również m.in. najnowsze zdjęcie Brodziaka, „Wonderland”.

Fotografie z „targowej” sesji można oglądać m.in. na wystawie w Iglicy MTP, która towarzyszy wystawie World Press Photo 2022.

„Kolejne piękne zrządzenie losu i zaszczyt, że mogę pokazać swoje fotografie kreacyjne, w kontekście tak kultowego konkursu i wystawy jakim jest World Press Photo, który jest dedykowany fotografii reportażowej. Niesamowite zestawienie” – przyznał Szymon Brodziak

Dlaczego uważa, że zestawienie tych dwóch wątków jest ciekawe?

„Mamy 12 wielkoformatowych fotografii z projektu na stulecie Targów. To są fotografie czysto kreacyjne, które tworzą rzeczywistość, ja uwielbiam tworzyć swój własny świat. Jest to w kontrze z tym, co się dzieje w World Press Photo, gdzie fotografowie dokumentują rzeczywistość, przedstawiają, przybliżają ją nam. Myślę, że to ciekawa uczta dla wszystkich zwiedzających” – zauważył poznański fotograf

Piotr ciekaw był także, czy któreś z tegorocznych zwycięskich zdjęć konkursowych w szczególny sposób przypadły mu do gustu. Jak przyznał gość programu, zwrócił uwagę na reportaż z Meksyku, którego autorem jest Yael Martinez.

W wywiadzie Szymon opowiedział tez o tym, co dzieje się w ostatnich miesiącach w Brodziak Gallery w Poznaniu. Wspomniał o wystawach innych fotografów, które odbywają się w galerii, a także o koncertach i innych wydarzeniach szeroko rozumianej sztuki. W najbliższy piątek, 20 maja, odbędzie się też kolejna odsłona inspiracji artystycznych. Tym razem będą to prace Piotra Marzola.

Szymon Brodziak zdradził także jaki projekt niedawno zrealizował, a efekty będą widoczne wkrótce.