29 czerwca 2022

Trwa odmalowywanie oznakowania poziomego. Jak podzielono prace?

Po chłodniejszych miesiącach Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął odmalowywanie oznakowania poziomego, by było ono lepiej widoczne dla użytkowników poznańskich dróg.

Trwa odmalowywanie oznakowania poziomego. Jak podzielono prace?

Prace związane z malowaniem oznakowania można przeprowadzać jedynie przy dodatniej temperaturze powietrza, braku opadów i niskiej wilgotności. Zwykle rozpoczynane są w pełni w maju, kiedy pogoda jest bardziej „ustabilizowana” w stosunku do pierwszych tygodni wiosny.

W pierwszej kolejności malowane są główne linie, czyli te wyznaczające pasy ruchu. Po nich przychodzi czas na przejścia dla pieszych, a na końcu na koperty na jezdniach.

W tym roku ZDM rozpoczął prace od rejonu Antoninka, a obecnie prowadzone są na głównych trasach i dojazdach w kierunku centrum, czyli m.in. ul. Małe Garbary, Solna, Strzeszyńska, a także ulicach na Chwaliszewie oraz al. Niepodległości.

W dalszej kolejności przewidziano prace na ulicach osiedli oddalonych od centrum, by powrócić do ścisłego centrum, gdy pogoda będzie jeszcze lepsza.

Malowanie odbywa się głównie w nocy, by zminimalizować uciążliwości w ruchu drogowym, jednak w razie konieczności prowadzone mogą być także w dzień.

W tym roku na prace związane z odmalowywaniem pasów wyceniane są na 3,2 mln złotych. Zgłoszenia dotyczące konieczności odmalowania oznakowania poziomego na drogach publicznych można przesyłać na adres zdm@zdm.poznan.pl.

 

 

autorka: A. Karczewska