19 kwietnia 2024

W Poznaniu coraz więcej wypadków i kolizji z udziałem pieszych. Gdzie najwięcej?

Od czerwca do grudnia 2021 roku liczba kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych w Poznaniu wzrosła o 3,6% w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku. Statystycznie na każdych 10 tys. mieszkańców przypadło 1,6 takiego zdarzenia. Na tle innych miast w Polsce oznacza to nieznaczny spadek bezpieczeństwa pieszych. W stolicy Wielkopolski miejscem najbardziej niebezpiecznym pod tym względem okazała się ul. Dąbrowskiego.

W Poznaniu coraz więcej wypadków i kolizji z udziałem pieszych. Gdzie najwięcej?

 

W czerwcu 2021 roku weszły w życie znowelizowane przepisy, które miały poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. W ubiegłym roku liczba zdarzeń z udziałem pieszych na pasach w całej Polsce zmniejszyła się o 9% w porównaniu do roku 2020. Bilans ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach także uległ poprawie. Obraz jest jednak nieco inny, gdy przyjrzeć się poszczególnym województwom i miastom.

Eksperci rankomat.pl przeanalizowali pochodzące ze strony sewik.pl dane dotyczące liczby kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych (z udziałem pieszych). Z ich ustaleń wynika, że od czerwca do grudnia 2021 roku aż w 10 województwach liczba takich zdarzeń zwiększyła się o kilka do nawet kilkudziesięciu procent w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Podobny problem dotyczy największych polskich miast. Tak jest też w Poznaniu. Miasto to znalazło się w gronie ośrodków, w których statystyki uległy pogorszeniu. Dla porównania najwyższy, bo 7-krotny wzrost liczby zdarzeń na pasach z udziałem pieszych odnotowano w Kędzierzynie-Koźlu. Z drugiej strony największy progres zanotowały Gniezno i Rybnik, gdzie liczba ta zmniejszyła się o ponad 50%.

W okresie od czerwca do grudnia 2021 roku w Poznaniu doszło do 86 kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych. To o 3 zdarzenia więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Nie każda niebezpieczna sytuacja wynikała z nieudzielenia pierwszeństwa pieszym, ale prawie wszystkie skutkowały najechaniem na nich (85 zdarzeń). Statystycznie na 10 tys. mieszkańców Poznania przypadło 1,6 takiego zdarzenia. Najczęściej piesi byli potrącani na ul. Dąbrowskiego. Wzrost na poziomie 3,6% nie jest jednak najgorszym wynikiem w województwie wielkopolskim, bo liczba kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych z udziałem pieszych w Pile wzrosła 1,5-krotnie, a w Ostrowie Wielkopolskim 1,75-krotnie. Najbardziej statystyki poprawiły się w Gnieźnie (-55,6%) i Koninie (-25%). 

Od momentu wejścia w życie nowych przepisów do końca 2021 roku tylko w 6 województwach odnotowano spadek liczby kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych w porównaniu do roku poprzedniego. W takim ujęciu najgorzej wypadają województwa: lubelskie (+32%), opolskie (+26%) i wielkopolskie (+25%). Z kolei największy spadek odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (-14%).

Po uwzględnieniu liczby wszystkich zdarzeń najwięcej w kwestii bezpieczeństwa pieszych nadrobić muszą województwa: mazowieckie (504 kolizje i wypadki), śląskie (352) i wielkopolskie (293). 

Analizując powyższe dane, warto pamiętać, że dwa ostatnie lata upłynęły pod znakiem pandemii COVID-19. W niektórych okresach mogło to wpłynąć na zmniejszenie natężenia ruchu drogowego i w konsekwencji obniżenie liczby wypadków. Dotyczy to zwłaszcza 2020 roku. Poza tym, od wprowadzenia nowych przepisów upłynęło zbyt mało czasu, aby można już było wyciągać jednoznaczne wnioski. Gdy pojawią się dane obejmujące okres do końca maja 2022 roku, łatwiej będzie oceniać sytuację. 

autor: Grzegorz Demczyszak 

© 2021 MotoPoznań

Realizacja