25 kwietnia 2024

Kolejne ulice objęte Strefą Płatnego Parkowania i dłuższy czas, za który trzeba będzie płacić parkując

Za parkowanie w Poznaniu trzeba będzie płacić na kolejnych ulicach. Radni przyjęli dziś zmiany, które poszerzają i włączają do stref płatnego parkowania kolejne ulice, a także wydłużają czas, za który trzeba będzie uiszczać opłaty za postój.

Kolejne ulice objęte Strefą Płatnego Parkowania i dłuższy czas, za który trzeba będzie płacić parkując

 

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania przyjęto uchwałę, w której poszerzono strefę płatnego parkowania o kolejne obszary – Berdychowo, Piotrowo i św. Rocha. Teren ten wyznaczają ulice: Wyszyńskiego, Jana Pawła II, Krzywoustego oraz rzeki: Warta i Cybina.

Zmiany argumentowane są faktem, że obszar znajduje się bardzo blisko centrum i stał się miejscem pozostawiania samochodów przez kierowców, którzy nie chcą uiszczać opłat za parkowanie w „strefie”. Spowodowało to problemy mieszkańców, którzy nie mogą znaleźć wolnego miejsca parkingowego, a także sprzyja powstawaniu nielegalnych miejsc postojowych, co wpływa na bezpieczeństwo i estetykę okolicy.

Dla mieszkańców wskazanych obszarów zostanie przygotowana oferta promocyjna oraz możliwość wykupienia identyfikatora parkingowego. Strefa w okolicy Politechniki Poznańskiej ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku – od 3 października. Pomysł nie podoba się m.in. studentom poznańskiej polibudy, którzy na zajęcia przyjeżdżają samochodami lub wynajmują mieszkania niedaleko uczelni.

Także od 3 października zmienią się również granice Strefy Płatnego Parkowania na Łazarzu, które będą poszerzone o północną stronę ul. Hetmańskiej i wschodnią stronę ulic: Reymonta i Przybyszewskiego.

Skorygowano też północno-zachodnią granicę Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania, poszerzając ją do ul. Pułaskiego i ul. Armii Poznań oraz część ul. Cichej, al. Niepodległości i rejon w okolicy Dworca Garbary.

Decyzją radnych czas, za który pobierana będzie opłata zostanie wydłużony. Od 1 sierpnia 2022 roku SPP będzie działać do godziny 20:00. Jak wyjaśnia ZDM, to postulat mieszkańców Łazarzu i Wildy, którzy wskazują na problemy z miejscem do zaparkowania po godzinie 18:00.

Przygotowano też nowe upusty dla firm dostawczych i kurierskich: 25% i 50% przy zakupie powyżej 10 i 30 identyfikatorów przez jeden podmiot.

autorka: A. Karczewska 

© 2021 MotoPoznań

Realizacja