5 czerwca 2023

Kolejne ulice na Umultowie będą utwardzone. Płyty ażurowe pojawią się w ramach pilotażowego rozwiązania

Kolejne dwie ulice na poznańskim Umultowie zyskają nowe jezdnie w ramach pilotażowego zadania polegającego na utwardzaniu nawierzchni z wykorzystaniem płyt ażurowych. Na ul. Spokojnej prace już ruszyły, a na Bursztynowej rozpoczną się w najbliższym czasie.

Kolejne ulice na Umultowie będą utwardzone. Płyty ażurowe pojawią się w ramach pilotażowego rozwiązania

 

Obie ulice położone są równolegle do ul. Naramowickiej i nie są drogami utwardzonymi. Założenie płyt ażurowych poprawi komfort użytkowników dróg. Do tej pory utwardzano je tłuczniem i okresowo równano, co jest działaniem jedynie doraźnym. Płyty ażurowe dadzą lepszy efekt. Można je jednak zakładać jedynie tam, gdzie droga ma przepuszczalne podłoże.

Do pilotażowego programu zakwalifikowano cztery drogi w północnej części miasta – Spokojną, Bursztynową, Anyżową i Wrotyczową. Płyty mają po 3,6 metra szerokości, a a pozostałe 1,4 metra wyłożone będzie kostką betonową. Dzięki temu przepuszczalna konstrukcja zapewni odwodnienie drogi, a utwardzenie poprawi komfort kierowców, rowerzystów i pieszych.

Na ul. Spokojnej trwają już prace, które mają zakończyć się w drugiej połowie sierpnia. Z kolei na ul. Bursztynowej dopiero przekazano wykonawcy teren budowy i tam zakończenie robót planowane jest na połowę września. Prace wykonywane będą na odcinku od ul. Dolnej do skrzyżowania przy posesji nr 55.

Na pozostałych dwóch ulicach – Anyżowej i Wrotyczowej – inwestycja powinna rozpocząć się w najbliższym czasie – w ciągu tygodnia lub dwóch. Jezdnia ul. Wrotyczowej powinna być gotowa do połowy sierpnia, a ul. Anyżowej w pierwszych dniach września.

Koszt inwestycji na ul. Spokojnej to ok. 460 tysięcy złotych, a na Bursztynowej 440 tysięcy złotych. Nawierzchnia ul. Anyżowej kosztować będzie ponad 436 tysięcy złotych, a ul. Wrotyczowej – ponad 172 tysiące złotych. Inwestycje te są współfinansowane ze środków znajdujących się w dyspozycji Rady Osiedla Umultowo.

autorka: A. Karczewska