Recepta na przyjaźń od kuchni. Przepisy polskie i ukraińskie w wykonaniu Katarzyny Bosackiej

W poprzednim tygodniu swoją premierę miał ebook charytatywny „Przyjaźń od kuchni. Przepisy polskie i ukraińskie”. W naszym cyklu „Hej Mercedes” rozmawialiśmy z jedną z autorek ebooka – Katarzyną Bosacką.

Recepta na przyjaźń od kuchni. Przepisy polskie i ukraińskie w wykonaniu Katarzyny Bosackiej

Katarzynę Bosacką zaprosiliśmy na przejażdżkę po poznańskich ulicach naszym „hejpoznaniowym” Mercedesem GLC by porozmawiać o jej najnowszym projekcie – ebooku charytatywnym. Pomysł na powstanie e-booka zrodził się, kiedy dziennikarka wraz z mężem przyjęła grupę uchodźców pod swój dach. Dziennikarka wrzuciła na Facebooka zdjęcie gotujących Ukrainek i od razu pojawiły się komentarze z pytaniami o prawdziwe, ukraińskie przepisy.

„Kiedy dziewczyny z Kijowa odpoczęły po traumatycznej podróży, rzuciły się do kuchni. Tłumaczyliśmy im z mężem, że nie przyjechały tutaj gotować tylko są gośćmi. Odpowiedziały, że one muszą coś robić, żeby nie myśleć o wojnie i  swoich mężczyznach, którzy zostali w Kijowie.”

 tłumaczy Katarzyna Bosacka.

Początkowo miało to być 20 – 30 przepisów, a skończyło się na 72. W książce znalazły się przepisy na przystawki, zupy, dania główne oraz desery zarówno polskie jak i ukraińskie. Oprócz tego autorki zamieściły w niej wiele różnych historii  z Poznania, Wołynia czy Zaporoża. Autorki przepisów ułożyły je w pary, pokazując różnice i podobieństwa niektórych dań, np. rosół zestawiony jest z barszczem ukraińskim.

„Nie wiedziałam, że to jest aż tak różnorodna, sezonowa i lokalna kuchnia. Zupełnie inne potrawy jada się w Odessie, na Wołyniu a jeszcze inne w Kijowie.”

 dodaje autorka ebooka.

Katarzyna Bosacka do współpracy zaprosiła Anielę Redelbach, Ukraińską autorkę książek kulinarnych która od 19 lat mieszka w Poznaniu. Zdjęcia do e-booka wykonał znany fotograf Julian Redondo Bueno, który fotografuje dania w restauracjach z gwiazdką Michelina w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Dodatkowo ebook zostanie przetłumaczony na język ukraiński i angielski. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej. 

Piotr Szulc zapytał dziennikarkę również o to jak zmieniły się nawyki żywieniowe Polaków w czasie pandemii. Ludzie zaczęli bardziej szanować jedzenie i nie go nie wyrzucali. 

„Zaczęliśmy oglądać każdą resztkę jedzenia, gdzie resztka ryżu lub chleba może być zaproszeniem do wspaniałej kulinarnej podróży.”

Więcej informacji na temat ebooka oraz o tym jak nie marnować jedzenia można posłuchać w programie „Hej Poznań”.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja