19 lipca 2024

Ponad stuletnie samochody znów w Poznaniu. Rusza Retro Motor Show

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczną się dziś targi Retro Motor Show, czyli święto miłośników motoryzacji i atrakcja także dla samochodowych laików. Na zwiedzających będą czekać prawdziwe motoryzacyjne perełki, w tym m.in. ponad stuletnie pojazdy prosto z Porsche Museum w Stuttgarcie.

Ponad stuletnie samochody znów w Poznaniu. Rusza Retro Motor Show fot. Grupa MTP

Aż sześć targowych hal wypełni się w weekend zabytkowymi pojazdami, prezentowanymi przez muzea, kluby i atuomobilkluby z całej Polski. Nie zabraknie też klasyków od osób prywatnych w ramach klubów i stowarzyszeń motoryzacji. Jak zwykle będzie też strefa Retro Tuningu, a także strefa producentów części i akcesoriów samochodowych.

Najstarszym w tej edycji wydarzenia modelem będzie Renault AX z 1906 roku, który w 75% posiada oryginalne części. Ciekawie zapowiada się też wystawa Porsche Club Poland, które zaprezentuje m.in. Porsche 928.

„Na ponad 200 m2 w hali nr 5 w postaci sześciu egzemplarzy będziemy mogli zobaczyć przegląd gamy modelowej, od wersji 928 S2 (wersja przedliftowa) do 928 S4 (wersja poliftowa) przez absolutnie unikatowe modele koncepcyjne 928 H21 (cabrio), zaskakujący 928 H50 (model czteromiejscowy), które przyjadą do Poznania prosto z magazynów Porsche Museum w Stuttgarcie. Uzupełnieniem będzie egzemplarz przygotowany do sportu, zwycięzca wyścigu wielogodzinnego na torze Nurburgring oraz prezentowany poza stoiskiem, we wschodnim holu wejściowym na terem MTP, egzemplarz przeznaczony do badań.” – zapowiadają organizatorzy

Nie zabraknie także nawiązania do brytyjskiej rodziny królewskiej. W tym roku ciekawostką będzie Armstrong Siddley z 1927 roku, który jest prawdopodobnie jedynym takim egzemplarzem w Polsce.

Giełda Klasyków wystawi m.in. BMW Isettę z 1955 roku, a Citroen Oldtimer Club Polska zaprosi do przyjrzenia się jedynej w Polsce przedwojennej taksówce, czyli Citroen AC4 z 1930 roku.

Automobilklub Wielkopolski zaprosi do filmowej przygody. Specjalne scenografie nawiązujące do takich filmów jak „Vabank”, „Zmiennicy” czy „07 zgłoś się” wraz z doborem odpowiednich samochodów przeniosą zwiedzających na plany filmowe kultowych produkcji.

W Akademii Renowacji i Retro Tunningu planowanych jest szereg warsztatów, szkoleń i rozmów, a także prezentacje i pokazy.

W targowych halach poza retro samochodami pojawią się tez motocykle oraz pojazdy specjalne.

Targi Retro Motor Show rozpoczną się w piątek, 28 października i potrwają do niedzieli w pawilonach 5, 5A, 6, 7A, 8 i 8A.

 

 

autorka: A. Karczewska

© 2021 MotoPoznań

Realizacja