Będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy podczas szkolenia na MOP A2. Pomoże technologia i wirtualna rzeczywistość

Jesteś świadkiem wypadku drogowego, widzisz ofiary, jednak nie wiesz, jak im pomóc? Każdy z nas ma obowiązek udzielenia pomocy, jeśli widzi sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu drugiego człowieka. Jak należy zareagować, będąc świadkiem wypadku drogowego? Autostrada Wielkopolska oraz Fundacja Strażacy Wielkopolska zapraszają na innowacyjne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.

Będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy podczas szkolenia na MOP A2. Pomoże technologia i wirtualna rzeczywistość fot. pixabay

 

W czwartek, 10 listopada, na MOP Tulce (177 km A2, kierunek Świecko) w godz. 10:00-15:00 wszyscy kierowcy podróżujący Autostradą Wielkopolską będą mogli wziąć udział w szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy. Przećwiczenie różnych sytuacji, wykorzystanie defibrylatora w przypadku nagłego zatrzymania krążenia czy edukacja w zakresie korytarza życia i postępowania w sytuacjach awaryjnych na autostradzie to tylko wybrane zagadnienia, które obejmuje zaplanowany trening w wirtualnym środowisku, przy użyciu technologii VR.

– Zdrowie i bezpieczeństwo podróżujących jest dla nas jednym z głównych priorytetów. Postępowanie w sytuacjach awaryjnych na autostradzie różni się nieco od zachowania na innych drogach, dlatego kontynuujemy nasze działania edukacyjne z zakresu bezpiecznego podróżowania autostradą. Udzielenie pomocy jest obowiązkowe w nagłych wypadkach, a umiejętność radzenia sobie w tej stresującej sytuacji – bezcenna. Dzięki szkoleniom ćwiczymy, utrwalamy i przekazujemy nowe umiejętności, zwiększając pewność kierowców i zachęcając do proaktywnej postawy w sytuacjach awaryjnych – mówi Krzysztof Andrzejewski, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej.

Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy na MOP Tulce (ok. 177 km A2 kierunek Świecko) poprowadzą strażacy z Fundacji Strażacy Wielkopolska i Ochotniczej Straży Pożarnej Kamionki. Osoby biorące udział w szkoleniu będą mogły skorzystać z okularów VR i dzięki wirtualnej rzeczywistości, pod okiem ratownika, nauczyć się krok po kroku zasad udzielania pomocy osobie poszkodowanej w warunkach odzwierciedlających rzeczywistą sytuację zagrożenia życia.

Program szkoleniowy obejmuje najważniejsze zagadnienia z tego obszaru, w tym zasady obsługi urządzenia AED i prawidłowego prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jednocześnie uczestnicy będą mieli okazję nie tylko rozwinąć umiejętności praktyczne, ale także porozmawiać ze strażakami i otrzymać jasne instrukcje na temat zachowania w sytuacjach awaryjnych, uzyskiwania pomocy na autostradzie czy tworzenia tzw. korytarza życia.

– Udzielanie pierwszej pomocy to umiejętność ważna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale i w codziennym życiu. Nagłe zatrzymanie krążenia to tylko jedna z nich, której możemy być świadkiem w miejscu publicznym. Skuteczna, szybka reakcja osoby postronnej może w tym przypadku w ciągu kilku minut naprawdę uratować czyjeś życie. Pierwsza pomoc to działania, które nie tylko bezpośrednio zwiększają szanse przeżycia poszkodowanej osoby, ale i szereg innych praktycznych umiejętności, wpływających na jej zdrowie, takich jak zakładanie opatrunków, a także umiejętne zgłaszanie sytuacji awaryjnej i wzywanie pomocy. Tymczasem jak wynika ze statystyk, blisko połowa Polaków przyznaje, że nie umiałaby takiej pomocy udzielić, gdyby była świadkiem wypadku na drodze. Dlatego cieszymy się, że po raz kolejny możemy zaangażować się w promowanie postaw zwiększających bezpieczeństwo na drodze i wspólnie z Autostradą Wielkopolską zachęcić podróżujących do rozwijania swoich umiejętności podczas przerwy w trasie – mówi Krzysztof Smugała z Fundacji Strażacy Wielkopolska.

Udzielenie pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia to obowiązek każdego z nas. Oby nie było takiej potrzeby, ale jeśli zdarzy się nieszczęście na drodze – warto być przygotowanym i wiedzieć jak postępować.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja