5 grudnia 2023

Poznaniacy wymieniają opony w samochodach. Co zrobić z tymi zużytymi?

Zimowa aura w ostatnich dniach przypomniała wielu kierowcom, że zbliża się czas, w którym wymiana opon z letnich na zimowe staje się niezbędna. Co jednak zrobić z tymi, które nie nadają się do ponownego użycia? Prawidłowa utylizacja opon nie zawsze jest dla poznaniaków oczywista.

Poznaniacy wymieniają opony w samochodach. Co zrobić z tymi zużytymi?

Jak przypomina Miasto Poznań, opony to odpadu wystawkowe, ale tylko te samochodowe (do 3,5 tony), motocyklowe czy rowerowe. Oznacza to, że można je wystawić przed nieruchomość w przypadku domów jednorodzinnych lub przy wiacie w miejscu gromadzenia odpadów przy zabudowie wielorodzinnej – o ile jest zapewniony do niej dojazd dużego samochodu ciężarowego.

Opony należy wystawić do godziny 6:00 w dniu odbioru odpadów wielkogabarytowych w danym rejonie, zgodnie z harmonogramem.

Odpady wystawkowe odbierane są w ramach opłaty z nieruchomości zamieszkanych. Zgodnie z harmonogramem z nieruchomości o zabudowie jednorodzinnej odbierane są raz na 6 miesięcy. Z budynków wielorodzinnych ich wywóz odbywa się raz na miesiąc.

Co jednak, gdy ktoś nie chce czekać do kolejnego odbioru „gabarytów” i nie ma gdzie przechowywać zużytego ogumienia? Opony można oddawać przez cały rok, sześć dni w tygodniu na Gratowiskach – na Dębcu przy ul. 28 Czerwca 1956 roku, na Morasku przy ul. Meteorytowej oraz na Gratowisku Poznań Wschód przy ul. Wrzesińskiej.

 

 

autorka: A. Karczewska

© 2021 MotoPoznań

Realizacja