Modernizacje sygnalizacji świetlnych dla poprawy bezpieczeństwa

Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu planuje kolejne inwestycje w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach i przejściach dla pieszych. W najbliższym czasie zostaną przeprowadzone prace modernizacyjne w dwóch miejscach: na przejściu dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego oraz na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Zachodniej, gdzie znajduje się przystanek tramwajowy Dworzec Zachodni.

Modernizacje sygnalizacji świetlnych dla poprawy bezpieczeństwa fot. ZDM

 

Pierwsza z inwestycji to wyposażenie przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego w sygnalizatory akustyczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, poziom głośności sygnalizatorów będzie dostosowywał się do natężenia dźwięków otoczenia. Ponadto przyciski dla pieszych zostaną wyposażone w system dźwiękowego naprowadzania na sygnalizator. Dzięki temu osoby z dysfunkcjami wzroku będą mogły bezpiecznie przekroczyć dwujezdniową ulicę Piłsudskiego. Prace rozpoczną się już wczesną wiosną i potrwają do połowy maja br. Ich koszt wyniesie blisko 130 tysięcy złotych.

Drugą inwestycją będzie kompleksowy remont sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Zachodniej, gdzie znajduje się przystanek tramwajowy Dworzec Zachodni. Prace obejmą zarówno urządzenia zainstalowane na przejściu dla pieszych przez ulicę Głogowską i torowisko na przystanku tramwajowym, jak również sygnalizatory dla pieszych i aut na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Zachodniej. Wymienione zostaną słupy i wysięgniki, a sygnalizatory zostaną wyposażone w system detekcji pieszych oparty na kamerach termowizyjnych i urządzenia akustyczne. W najbliższych tygodniach planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie remontu, który powinien zakończyć się w pierwszej połowie bieżącego roku.

Funkcjonowanie sygnalizacji świetlnych na poznańskich ulicach jest regularnie poprawiane. Montowane są urządzenia akustyczne i nowoczesne przyciski dla pieszych o poszerzonej funkcjonalności, montowane są systemy detekcji przechodniów, a także uzupełniane są przejścia dla pieszych o powierzchnie fakturowe. Wszystko to ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w rejonach przejść dla pieszych i skrzyżowań, szczególnie wśród niechronionych uczestników ruchu i osób z niepełnosprawnościami.