31 marca 2023

Kobiety kierują rozważniej i powodują mniej wypadków

Statystyki pokazują, że kobiety są bardziej bezpiecznymi kierowcami niż mężczyźni. Kobiety jeżdżą wolniej, przepisowo i rzadziej podejmują ryzyko. Męski styl charakteryzujący się brawurą jest zwykle obecny u młodych kierowców, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ale to mężczyźni są bardziej odpowiedzialni za wypadki drogowe.

Kobiety kierują rozważniej i powodują mniej wypadków

W roku 2022 kobiety kierujące samochodami osobowymi spowodowały mniej niż co czwarty wypadek drogowy, mężczyźni – ponad 72%. Ponadto kobiety są również odpowiedzialne za mniej wypadków śmiertelnych na drogach. Według kierownika Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS, Marii Dąbrowskiej-Loranc, mężczyźni są odpowiedzialni za śmierć na drodze osiem razy częściej niż kobiety.

Mimo że niektóre kobiety czują się mniej pewnie za kierownicą, to jednak statystyki wskazują, że są one ostrożniejsze i spokojniej reagują na nieprzewidziane, stresujące sytuacje na drodze, co odróżnia je od mężczyzn. Nowe analizy ITS dowodzą, że kobiety – w przeciwieństwie do mężczyzn – znacznie rzadziej prezentują różne formy zachowań ryzykownych.

Jednak zdarzają się też niebezpieczne sytuacje z udziałem kierujących kobiet. Męski styl charakteryzujący się brawurą przyjmują zwłaszcza młode kobiety. Mimo to wyliczenia ITS wskazują, że kobiety powodują jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych kilometrów, mężczyźni – raz na 4,7 mln km – wynika z analiz ITS.

Niestety, kobiety za kierownicą mają też trochę “grzeszków”. Jak zauważają policjanci z grupy Speed, kobiety lubią “przycisnąć gaz”, zwłaszcza jeśli mają szybki samochód. Niemniej jednak, mimo niektórych wyjątków, kobiety kierując samochodem okazują się bezpieczniejsze niż mężczyźni, co wskazuje na to, że kobiety jeżdżą rozważniej i powodują mniej wypadków.

Kierowanie samochodem wymaga nie tylko umiejętności technicznych, ale także zdrowego rozsądku i odpowiedzialności. W tym przypadku kobiety zdają się wyróżniać, ponieważ podejmują bardziej przemyślane decyzje na drodze.

Jednym z czynników, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy, jest szybkość. Kobiety zazwyczaj jeżdżą wolniej niż mężczyźni i rzadziej przekraczają dozwoloną prędkość. Zgodnie z danymi ITS, ponad 36% mężczyzn deklaruje przekraczanie limitów prędkości, podczas gdy tylko 31% kobiet to przyznaje. To właśnie przekraczanie prędkości jest jednym z głównych czynników prowadzących do wypadków drogowych.

Innym czynnikiem jest podejmowanie ryzyka na drodze. Mężczyźni są bardziej skłonni do podejmowania działań ryzykownych, takich jak wyprzedzanie w nieodpowiednich miejscach czy jazda zbyt blisko samochodu poprzedzającego. Kobiety natomiast są bardziej ostrożne i rzadziej podejmują takie działania. Choć zdarzają się wyjątki, to w ogólności kobiety wydają się być bardziej odpowiedzialnymi kierowcami.

Warto również zwrócić uwagę na to, że kobiety, jako kierujące, są mniej agresywne na drodze. To właśnie agresja i brak cierpliwości prowadzą do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mężczyźni częściej wykazują takie zachowania i są bardziej skłonni do “darcia się” na innych kierowców.

Nie można jednak generalizować, że kobiety zawsze jeżdżą bezpieczniej niż mężczyźni. Istnieją bowiem sytuacje, w których kobiety zachowują się nieodpowiedzialnie na drodze. Przykładem mogą być kobiety, które lubią “przycisnąć gaz”, zwłaszcza gdy prowadzą szybki samochód. Jednak zazwyczaj kobiety kierując samochodem wykazują się większą ostrożnością i przemyślnością.

Podsumowując, mimo że mężczyźni i kobiety posiadające prawo jazdy są w równym stopniu uprawnieni do prowadzenia pojazdów, to kobiety wydają się być bardziej odpowiedzialnymi i bezpiecznymi kierowcami. Dzięki temu, że jeżdżą wolniej, bardziej przepisowo i rzadziej podejmują ryzyko, powodują mniej wypadków i są odpowiedzialne za mniejszą liczbę ofiar śmiertelnych na drogach.