5 grudnia 2023

Co zrobić, gdy zamarznie płyn do spryskiwaczy i jak do tego nie dopuścić?

Chłodne poranki, oszronione szyby i pierwsze oznaki nadchodzącej zimy to sygnał dla wszystkich kierowców, że nadszedł czas na zimowe przygotowania. Jednym z kluczowych elementów takiego przygotowania jest zapewnienie, aby płyn w spryskiwaczach nie zamarzał, co mogłoby prowadzić do uszkodzenia systemu lub utraty widoczności w kluczowych momentach. Oto kilka sprawdzonych porad, jak skutecznie temu zapobiec oraz jak radzić sobie w sytuacji, gdy problem już wystąpił.

Co zrobić, gdy zamarznie płyn do spryskiwaczy i jak do tego nie dopuścić? fot. pixabay

1. Wybieraj odpowiedni płyn do spryskiwaczy.

 

Rynek motoryzacyjny oferuje szeroką gamę płynów do spryskiwaczy zimowych, które charakteryzują się obniżonymi temperaturami krzepnięcia. Takie płyny nie tylko skutecznie zapobiegają zamarzaniu, ale również skutecznie usuwają brud i sól drogową z przedniej szyby. Przy zakupie zwracaj uwagę na temperaturę, do której płyn gwarantuje niezamarzanie.

2. Unikaj rozcieńczania płynu.

 

Choć latem wiele osób rozcieńcza płyn do spryskiwaczy wodą, by oszczędzić, w okresie zimowym taki krok może prowadzić do zamarzania mieszanki. Używaj płynu w pełnym stężeniu zgodnie z zaleceniami producenta.

3. Regularnie sprawdzaj stan płynu.

 

Nie dopuszczaj do sytuacji, w której zbiornik z płynem jest pusty. Regularnie sprawdzaj jego poziom i uzupełniaj w razie potrzeby.

4. Co zrobić, gdy płyn zamarznie?

 

Gdy mimo podjętych środków ostrożności płyn w spryskiwaczach zamarznie, przede wszystkim nie próbuj używać spryskiwaczy, aby nie uszkodzić pompki. Oto kilka kroków, które możesz podjąć:

  • Ogrzewanie samochodu: Jeżeli masz dostęp do garażu, postaw w nim samochód na kilka godzin. Ogrzewanie wnętrza samochodu również może pomóc w rozmrożeniu płynu.

  • Ciepła woda: Ostrożnie polej zbiornik i rury rozprowadzające ciepłą (nie gorącą!) wodą. Gorąca woda może spowodować pęknięcie zbiornika lub innych elementów.

  • Specjalne preparaty: W sklepach motoryzacyjnych dostępne są preparaty do rozmrażania zamrożonych systemów spryskiwaczy.

 

Zapobieganie zamarzaniu płynu w spryskiwaczach jest proste i wymaga głównie stosowania odpowiednich płynów oraz regularnych kontroli. Jednak nawet jeśli problem wystąpi, odpowiednie działania pomogą szybko przywrócić sprawność systemu. Bezpieczeństwo na drodze powinno być priorytetem każdego kierowcy, dlatego dbaj o swój samochód nawet w najmniejszych szczegółach.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja