19 lipca 2024

Solaris ruszy na podbój Ameryki Północnej? Firma ma takie plany

TransLink, miejski przewoźnik w Vancouver, Kanada, ogłosił przetarg na dostawę 512 trolejbusów. To ogromne zamówienie może przyciągnąć uwagę polskiej firmy Solaris Bus & Coach, która od lat planuje ekspansję na rynek północnoamerykański. Ostatnio Solaris testował jeden ze swoich pojazdów w Vancouver, co może zwiększyć jego szanse na wygraną.

Solaris ruszy na podbój Ameryki Północnej? Firma ma takie plany

TransLink zamierza zakupić 107 trolejbusów o długości 12 metrów w ramach podstawowego zamówienia. Ponadto, przewoźnik ma opcję zamówienia dodatkowych 201 pojazdów tej samej długości oraz 203 trolejbusów 18-metrowych. Termin składania ofert upływa 30 lipca 2024 roku. Zwycięzca przetargu będzie musiał dostarczyć jeden trolejbus testowy, a wszystkie pojazdy będą wyposażone w baterie elektryczne, pozwalające na jazdę poza siecią trakcyjną.

Solaris – innowacyjny lider z Polski

Solaris Bus & Coach, z siedzibą w Bolechowie pod Poznaniem, wyprodukował dotychczas ponad 25 tysięcy autobusów. Firma jest znana z nowoczesnych rozwiązań w transporcie publicznym i ambitnych planów ekspansji na nowe rynki, w tym na Amerykę Północną. Testowanie pojazdu w Vancouver może być kluczowe dla sukcesu Solarisa w tym przetargu.

Vancouver pozostaje wierne trolejbusom

Vancouver, którego sieć trolejbusowa działa od 1948 roku, analizowało możliwość zastąpienia trolejbusów autobusami elektrycznymi. Badania wykazały jednak, że taka zmiana zwiększyłaby koszty utrzymania transportu publicznego. Obecnie w mieście funkcjonuje 13 linii trolejbusowych, obsługiwanych przez 262 pojazdy, w tym 74 przegubowe, wyprodukowane w latach 2006-2009. Sieć trolejbusowa w Vancouver jest drugą co do wielkości w Ameryce Północnej, zaraz po San Francisco.

Nowa era dla transportu publicznego

Ogłoszenie przetargu to kluczowa okazja dla Solarisa, który może zwiększyć swoją obecność na rynku północnoamerykańskim. Dla Vancouver oznacza to możliwość modernizacji floty trolejbusowej i dalszego rozwijania ekologicznego transportu publicznego. Polski producent ma szansę udowodnić swoją zdolność do dostarczania nowoczesnych i niezawodnych pojazdów, które będą służyć mieszkańcom przez wiele lat.

Przyszłość transportu publicznego w Vancouver zależy od wyników tego przetargu, a Solaris jest gotowy podjąć wyzwanie i dostarczyć pojazdy, które sprostają oczekiwaniom jednego z najważniejszych miast Kanady.

 

© 2021 MotoPoznań

Realizacja