Pierwsza całodobowa stacja wodorowa w Polsce otwarta w Poznaniu

Orlen otworzył swoją pierwszą w Polsce całodobową, ogólnodostępną stację wodorową w Poznaniu. Zlokalizowana przy ulicy Warszawskiej 231, w pobliżu pętli tramwajowej Miłostowo, umożliwia tankowanie samochodów osobowych, ciężarowych oraz autobusów.

Pierwsza całodobowa stacja wodorowa w Polsce otwarta w Poznaniu

 

Stacja wodorowa jest wyposażona w trzy dystrybutory: dwa z ciśnieniem 350 bar, przeznaczone do tankowania autobusów i pojazdów ciężarowych, oraz jeden z ciśnieniem 700 bar dla samochodów osobowych. Proces tankowania autobusu zajmuje około 15 minut, co pozwala na pokonanie 350 km na jednym baku. Tankowanie samochodu osobowego trwa około 5 minut, umożliwiając przejechanie 600 km.

Stacja obsługuje między innymi 25 autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji (MPK) w Poznaniu, które dostarczyła firma Solaris Bus & Coach. Orlen, w ramach 15-letniej umowy, dostarczy 1,8 miliona kilogramów wodoru dla poznańskiej komunikacji miejskiej, co pozwoli uniknąć emisji 21 tysięcy ton dwutlenku węgla.

Wodór do stacji jest transportowany z zakładu produkcyjnego Orlen we Włocławku, a stacja ma zdolność tankowania ponad tony wodoru dziennie. Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, podkreśla, że nowa stacja to kluczowy krok w kierunku budowania ekologicznego systemu transportu, który poprawi jakość powietrza w mieście.

Artur Osuchowski, członek zarządu Orlen ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej, zaznacza, że produkcja i dystrybucja paliw alternatywnych stanowią istotny element transformacji energetycznej Orlenu. Wodór ma szczególny potencjał w transporcie publicznym.

Stacja w Poznaniu jest częścią projektu Clean Cities, wspieranego przez fundusze unijne oraz krajowy program “Zielony transport publiczny”. Projekt ten zakłada budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji do 2030 roku.

Autobusy z napędem wodorowym w Poznaniu charakteryzują się dużym zasięgiem i krótkim czasem tankowania, co czyni je wydajnymi w codziennym użytkowaniu. Wyposażone są w nowoczesne udogodnienia dla pasażerów, takie jak klimatyzacja, system informacji pasażerskiej, ładowarki do urządzeń mobilnych i terminale płatności zbliżeniowej. Kierowcy mają do dyspozycji zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które pomagają w wykrywaniu pieszych i innych uczestników ruchu.

Zakup autobusów Urbino 12 hydrogen został dofinansowany z programu Zielony Transport Publiczny, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. MPK Poznań planuje zakup kolejnych pięciu wodorowych autobusów, z możliwością rozszerzenia zamówienia o cztery dodatkowe pojazdy.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja