Nowoczesne parkomaty w Poznaniu: od dziś rewolucja w systemie opłat parkingowych

Poznań wprowadza dziś nowoczesny system parkomatów, który znacząco usprawni proces płatności za parkowanie. 200 nowych urządzeń zostało rozmieszczonych w różnych lokalizacjach miasta, takich jak Stare Miasto, Ostrów Tumski, Zagórze, Śródka, Piotrowo, Berdychowo i św. Rocha. Uruchomienie nowych parkomatów rozpoczyna również proces demontażu starych urządzeń.

Nowoczesne parkomaty w Poznaniu: od dziś rewolucja w systemie opłat parkingowych fot. ZDM

 

Demontaż starych urządzeń, który potrwa od dwóch do trzech tygodni. Przez ten czas stare parkomaty będą nadal funkcjonować, co ma na celu zapewnienie płynnego przejścia na nowy system.

Nowe parkomaty wyposażone są w duże ekrany dotykowe, które ułatwiają korzystanie z urządzeń. Umożliwiają one płatność kartą oraz Blikiem, co jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na bezgotówkowe formy płatności. Według Piotra Libickiego, zastępcy dyrektora Zarządu Dróg Miejskich (ZDM), blisko 70% kierowców w Poznaniu korzysta z aplikacji mobilnych do opłacania parkowania. Dlatego spośród 200 nowych parkomatów, tylko 40 umożliwi płatność gotówką. Urządzenia z opcją płatności gotówkowej zostały zamontowane w miejscach o wysokiej rotacji pojazdów, takich jak okolice szpitala na ul. Garbary, sądów na Al. Marcinkowskiego czy Urzędu Miasta na ul. Libelta.

Kolejną nowością jest konieczność podania numeru rejestracyjnego pojazdu przy dokonywaniu opłaty, co eliminuje konieczność drukowania biletu parkingowego. Płatność będzie rejestrowana w systemie i dostępna dla kontrolerów ZDM. Kierowcy mogą otrzymać bilet elektroniczny, wpisując adres email podczas płatności. Tradycyjny bilet papierowy będzie dostępny jedynie w parkomatach gotówkowych, co ma na celu obniżenie kosztów funkcjonowania strefy oraz promowanie usług elektronicznych.

Nowe parkomaty oferują funkcję start-stop, która umożliwia płatność za rzeczywisty czas parkowania. Aby skorzystać z tej opcji, należy użyć karty płatniczej, którą urządzenie zapamięta i powiąże z numerem rejestracyjnym pojazdu. Po powrocie do parkomatu kierowca może zakończyć naliczanie opłaty, co pozwala na płacenie jedynie za faktyczny czas postoju.

Większość nowych parkomatów (97%) została zamontowana w nowych miejscach, blisko dotychczasowych lokalizacji, aby uniknąć konieczności niszczenia i odtwarzania nawierzchni chodników. Jedynie w sześciu przypadkach nowe urządzenia zostały ustawione dokładnie w miejscach starych parkomatów. Montaż nowych urządzeń rozpoczął się 27 czerwca, a ich pełne uruchomienie nastąpiło 1 lipca. Do tego czasu kierowcy mogli korzystać z pobliskich parkomatów lub aplikacji mobilnych.

Wprowadzenie nowoczesnych parkomatów w Poznaniu to krok w kierunku unowocześnienia infrastruktury miejskiej i dostosowania jej do współczesnych potrzeb mieszkańców oraz odwiedzających miasto.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja