Służby w Poznaniu sprawdzają, czy kierowcy wykonujący przewóz osób mają polskie prawa jazdy

Po wprowadzonych w czerwcu zmianach dotyczących wykonywania zarobkowych przewozów osób, inspektorzy transportu drogowego sprawdzają, czy wszyscy kierowcy się do nowych przepisów.

Służby w Poznaniu sprawdzają, czy kierowcy wykonujący przewóz osób mają polskie prawa jazdy fot. witd

 

Zgodnie z obowiązującymi od 17 czerwca przepisami, osoba wykonująca przewóz osób pojazdami do 9 miejsc, musi posiadać polskie prawo jazdy i tym legitymować się podczas kontroli. W przypadku braku dokumentu podczas kontroli drogowej, kierujący otrzymuje mandat w wysokości 2 tysięcy złotych.

Jednocześnie, jeśli okaże się, że obyt kierującego pojazdem, na terytorium RP wynosi dłużej niż 6 miesięcy, sprawa skierowana będzie do sądu, gdzie nałożona może być grzywna w wysokości od 1 500 zł do 30 000 zł.

To, czy kierowcy stosują się do nowych przepisów, sprawdzali w Poznaniu w ostatnich dniach inspektorzy transportu drogowego wraz z policją i strażą graniczną. Kontrole przeprowadzono w różnych miejscach na terenie miasta. Sprawdzano zarówno kierowców tradycyjnych taksówek jak i tych na aplikację.

Skontrolowano łącznie 64 kierowców, którzy podlegali nowym przepisom. U żadnego nie stwierdzono naruszeń – wszyscy okazali do kontroli polskie dokumenty.

Nie oznacza to jednak pełnego sukcesu. W dwóch przypadkach zostały odnotowane naruszenia, związane z nieokazaniem wypisu z licencji. Wobec tych kierowców wszczęto postępowanie administracyjne, które jest zagrożone karą do 2 tysięcy złotych.

autorka: A. Karczewska

fot. witd

© 2021 MotoPoznań

Realizacja