Linie turystyczne cieszą się co roku dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i przyjeżdżających do Poznania. To możliwość zwiedzania miasta z pokładu zabytkowego pojazdu – tramwaju lub autobusu. Dla najmłodszych to jedyna okazja do takiej przejażdżki, a dla nieco starszych szansa na powrót do wspomnień z młodzieńczych lat.
Linie turystyczne będą kursować w weekendy, aż do końca sierpnia. Istnieje jednak możliwość przedłużenia sezonu na wrzesień.
Z okazji dzisiejszej inauguracji, ZTM przygotował specjalną niespodziankę. Do każdego zakupionego biletu będzie dodawany gadżet ZTM w postaci niebieskiej opaski odblaskowej z logo ZTM. Przygotowane jest 600 tego typu gadżetów, które będą rozdawane do wyczerpania zapasów.
Nie jest to jedyna niespodzianka na ten rok. Poza liniami 0 (tramwajowa) i 100 (autobusowa), w tym roku zostanie uruchomiona także nowa, dodatkowa, numer 102. Będzie ona kursować jedynie w soboty i dojeżdżać do Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII oraz do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.
Obsługę autobusowych linii turystycznych stanowić będą przede wszystkim Ikarusy 260 i 280 oraz Jelcz PR 110.W soboty na trasie linii nr 102 będzie się pojawiał szczególnie lubiany przez pasażerów „ogórek”, czyli Jelcz RTO 043 – mówi Łukasz Bandosz Prezes Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych i kierownik Działu Eksploatacji i Utrzymania Infrastruktury ZTM w Poznaniu. W maju na linii tramwajowej królować będą „helmuty”, „stodwójki” i „stopiątki”, jednak od czerwca do końca sezonu planowane jest uruchamianie w każdą niedzielę tramwaju typu N w składzie dwu lub trzywagonowym, a w soboty na przemian wagonów: 102N, GT6, 102Na, 105N i GT8.
Trasa linii numer 100:
POZNAŃ GŁÓWNY – Stare ZOO – Kraszewskiego – Rynek Jeżycki – Kościelna – Poznańska – Libelta – Niepodległości – Solna – Św. Wojciech – Północna – Garbary – Estkowskiego – po trasie linii nr 184 – NOWE ZOO
Powrót: NOWE ZOO – po trasie linii nr 184 – Jana Pawła II – Kórnicka – Mostowa – Garbary – Solna – Al. Marcinkowskiego – Pl. Wolności – 3 Maja – 27 Grudnia – Kantaka – św. Marcin – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY
Kursowanie: od 15 maja (sobota) do 29 sierpnia (niedziela), w soboty, niedziele i święta. Czas przejazdu: 30 minut.
Kursy z przystanku Poznań Główny o godz.: 11:20* (obsługiwany autobusami historycznymi JELCZ i Ikarus), 12:05, 13:10, 14:10*, 15:00, 15:50, 16:40.
Kursy z przystanku Nowe ZOO o godz.: 12:05* (obsługiwany autobusami JELCZ i Ikarus) 12:45, 13:45, 14:45*, 15:45, 16:45, 17:25.
Trasa linii numer 102:
POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Rondo Kaponiera – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Szpitalna – Bukowska – al. Polska – Dąbrowskiego – Nidziańska – Sytkowska – Skalskiego – Startowa – Wzlotowa – Lotnicza – 3. Pułku Lotników – MUZEUM BRONI PANCERNEJ
Powrót: MUZEUM BRONI PANCERNEJ – 3. Pułku Lotników – Lotnicza – Dąbrowskiego – … – POZNAŃ GŁÓWNY
Kursowanie: od 15 maja (sobota) do 28 sierpnia (sobota). Kursuje tylko w soboty (w momencie otwarcia muzeów).
Czas przejazdu: około 25 minut.
Kursy z przystanku Poznań Główny o godz.: 10:00, 11:30, 13:00, 15:00.
Kursy z przystanku Muzeum Broni Pancernej o godz.: 10:30, 12:30, 14:00, 15:50.
Trasa linii numer 0:
ZAJEZDNIA MADALIŃSKIEGO* – Hetmańska – Głogowska – Roosevelta – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Fredry – 23 Lutego – Estkowskiego – Jana Pawła II – Kórnicka – Lewandowskiej – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 roku – ZAJEZDNIA MADALIŃSKIEGO
(*pierwszy kurs dodatkowo przez Zajezdnię Głogowska ze zwiedzaniem muzeum)
Kursowanie: od 15 maja (sobota) do 29 sierpnia (niedziela), w soboty, niedziele i święta. Czas przejazdu: 45 minut.
Kursy z przystanku Zajezdnia Madalińskiego o godz.: 11:30 (dodatkowo z przejazdem przez Muzeum Komunikacji w zajezdni MPK Poznań przy ulicy Głogowskiej), 13:00, 14:00, 15:30 i 16:30.
Bilety na linie turystyczne
Osoby, które planują przejażdżkę liniami turystycznymi, mają do wyboru dwa rodzaje biletów: bilety jednoprzejazdowe lub jednodniowe.
Bilety jednoprzejazdowe kosztują 6 zł (normalny), 4 zł (ulgowy – dzieci w wieku do 16 lat) i 18 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).
Bilety jednodniowe kosztują natomiast 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy), 30 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).
Co ważne, bilety jednodniowe można wykorzystać na wszystkich liniach turystycznych. Bilety sprzedawane są (wyłącznie za gotówkę) przez obsługę w pojazdach kursujących na liniach turystycznych.