Jak postępować w razie wystąpienia szkody z tytułu ubezpieczenia AC?

Stało się – w nasz samochód uderzył inny kierowca. Co powinniśmy zrobić na miejscu zdarzenia? W jaki sposób zgłosić szkodę? Jakie dokumenty będą nam potrzebne? Wszystkie niezbędne informacje na temat tego typu sytuacji znajdziecie poniżej.

Jak postępować w razie wystąpienia szkody z tytułu ubezpieczenia AC?

Na samym początku zabezpieczmy samochód przed dalszą szkodą tak, by nie dokonywać w nim żadnych zmian. Najlepiej ustawić go na poboczu tak, aby nie utrudniał ruchu innym kierowcom. Warto także zrobić kilka zdjęć z miejsca zdarzenia. Następnie zbierzmy dane uczestników wypadku, polisy OC właścicieli pojazdów biorących bezpośredni udział w zdarzeniu i spiszmy protokół odnośnie okoliczności zajścia zdarzenia. Nie wymaga on specjalnego formularza, lecz zawrzeć powinniśmy w nim jak najwięcej szczegółów na temat kolizji, to znaczy data oraz miejsce, dane pojazdów, dane kontaktowe uczestników i przebieg zdarzeń powstania szkody. Protokół musi zostać własnoręcznie podpisany przez wszystkich uczestników wypadku.

Obecność policji niezbędna jest, gdy skala szkody jest duża, uczestnik zdarzenia znajdował się pod wpływem środków uderzających lub powstała szkoda jest wynikiem wandalizmu albo kradzieży.

Gdy już zbierzemy wszystkie niezbędne informacje, zgłośmy szkodę naszemu ubezpieczycielowi. W Proama dokonać możemy tego drogą telefoniczną (szkodę zgłosić może tu każdy, niekoniecznie osoba poszkodowana czy ubezpieczona); inne możliwe sposoby to droga korespondencyjna, elektroniczna lub osobiście.

Bardzo ważne jest przestrzeganie terminu zgłaszania szkody – jego przekroczenie skutkować może bowiem odmową wypłacenia odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W zależności od zakładu ubezpieczeniowego wynosić może on od trzech do siedmiu dni.

Kolejnym etapem jest dostarczenie towarzystwu ubezpieczeniowemu niezbędnych dokumentów – od nich bowiem zależeć będzie terminowość wypłaty odszkodowania. Potrzebować będziemy tutaj: dowodu rejestracyjnego pojazdu z aktualnym badaniem technicznym, numeru polisy auto-casco, prawa jazdy osoby, która kierowała pojazdem, dokumentu tożsamości osoby zgłaszającej szkodę, wniosku ubezpieczeniowego oraz wypełnionego druku zgłoszenia szkody zawierającego sytuacyjny opis zdarzenia.

Gdy zgłosiliśmy szkodę i dostarczyliśmy niezbędne dokumenty, poczekać musimy na oględziny uszkodzonego pojazdu, ustalenia odnośnie szkody, decyzję na temat odszkodowania w ramach polisy AC oraz jego wypłaty.

Gdy szkoda powstanie poza granicami naszego kraju, jak najszybciej należy poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe. Przed wyjazdem za granicę warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, gdzie wymienione są sytuacje, w których istnieje możliwość naprawy pojazdu w wybranych zagranicznych warsztatach bez zgody ubezpieczyciela. By móc uzyskać zwrot kosztów naprawy za granicą, koszty naprawy nie mogą przekraczać limitów określonych w polisie lub ustaleń zawartych z zakładem ubezpieczeń oraz wykonana naprawa musi być niezbędna do kontynuowania bezpiecznej podróży.

Zobacz też: Jak przebiega proces likwidacji szkody?

© 2021 MotoPoznań

Realizacja