Zestawy głośnomówiące do samochodu a koszty prowadzenia firmy

Uprawiasz zawód, w który wymaga od Ciebie rozmawiania przez telefon w czasie jazdy? Musisz wiedzieć o tym, że rozmowa przez telefon w trakcie jazdy to łamanie przepisów, które wiąże się z ryzykiem spowodowania wypadku, a także grozi mandatem. Twój problem rozwiążą zestawy głośnomówiące do samochodu. Jednak czy kupując taki zestaw w celu użytkowania służbowego można w jakiś sposób wliczyć go w koszty?

Zestawy głośnomówiące do samochodu a koszty prowadzenia firmy

Zestawy głośnomówiące do samochodu – koszty uzyskania przychodu?

O kosztach uzyskania przychodu mówimy wówczas, gdy wydatki są związane z prowadzoną działalnością oraz maja wpływ na zwiększenie lub zabezpieczenie źródła przychodu. Jednak aby zaliczyć wydatek do kosztów prowadzenia działalności, należy udowodnić, że dany wydatek jest konieczny w celu prowadzenia firmy. Przesłanką do tego może być konieczność prowadzenia rozmów przez osoby, które podczas jazdy samochodem musza być w stałym kontakcie z kontrahentami lub klientami.

Zestaw głośnomówiący jako zwykły wydatek

Zestawy głośnomówiące do samochodu zazwyczaj nie kosztują więcej niż 3500 zł netto, dlatego można je rozliczyć bezpośrednio w kosztach działalności. Przeszkodą nie jest tu również przypadek, w którym telefon, bez którego zestaw głośnomówiący nie może działać, nie stanowi majątku trwałego firmy.

Zestaw głośnomówiący, który montowany jest w samochodzie będącym częścią majątku trwałego przedsiębiorstwa, ze względu na niską zazwyczaj wartość, zaliczamy do zwykłych kosztów podatkowych.

FOTO: Głośnomówiący zestaw Interkom Vnetphone V8 w ofercie Motoautko.pl

Zestaw głośnomówiący powyżej 3 500 zł?

Gdyby cena zestawu głośnomówiącego przekraczała 3 500 zł (netto w przypadku podmiotów płacących VAT lub brutto w przypadku przedsiębiorstw zwolnionych z VAT-u) i jest zakładany na stałe w aucie wchodzącym w skład majątku firmy, wówczas traktujemy go jako ulepszenie środka trwałego. Dlaczego ma to duże znaczenia? Ponieważ w takim przypadku podnosi on wartość początkową środka trwałego, czyli kwoty podlegającej amortyzacji.

Wykorzystujesz samochód do celów służbowych i prywatnych?

Jeżeli samochodu, w którym zamontowałeś zestaw głośnomówiący, używasz zarówno do celów służbowych, jak i formowych, wtedy masz prawo odliczyć 50% VAT od wydatków związanych z pojazdem. Mówi o tym ustawa, zakłada, że odliczenie połowy VAT-u możliwe jest w przypadku:

• nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów, a także nabycia lub importu ich części składowych,

• opłat związanych z używaniem tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze,

• nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z ich eksploatacją lub używaniem.

Jako że zakup zestawu głośnomówiącego wpisuje się w te zasady, oznacza to, ze jeśli wykorzystujesz służbowy samochód, do którego dokupiłeś zestaw głośnomówiący, wówczas możesz odliczyć połowę wartości VAT.

Kiedy odliczysz 100% VAT od zestawu?

Całkowite koszty VAT-u możesz odliczyć od zakupu zestawu głośnomówiącego w przypadku gdy:

• wykorzystujesz go całkowicie do działalności gospodarczej,

• jest przeznaczony do przewozu przynajmniej 10 osób włącznie z kierowcą.

//

© 2021 MotoPoznań

Realizacja