Jak rozgryźć oponę? – rozszyfruj oznaczenia

Odpowiednio dobrane opony samochodowe to gwarancja komfortowej jazdy i bezpieczeństwa osób podróżujących autem. Liczy się nie tylko rozmiar ogumienia, ale także data produkcji czy indeks prędkości. Prawidłowe odczytanie oznaczeń umieszczanych przez producenta na boku opony pozwoli wybrać właściwy model i zapewni bezproblemową eksploatację gum.

Jak rozgryźć oponę? – rozszyfruj oznaczenia

Rozmiar

Jest to z pewnością najważniejsze kryterium doboru opon. Oznaczenie dotyczące rozmiaru zapisane jest w postaci ciągu cyfr, jak np. 225/50 R17, albo 127/65 R14. O czym one informują? Przeanalizujmy pierwszy przykład. Liczba poprzedzona literą R to średnica felgi, a więc opona pasować będzie do felgi siedemnastocalowej. 225 to wyrażona w milimetrach szerokość opony, zaś 50 dotyczy wysokości profilu gumy. Na oznaczeniu określana jest ona jako wartość procentowa szerokości opony. W naszym przykładzie będzie to więc 112,5 mm (225 mm*50%). W drugim przypadku mamy do czynienia z oponą na czternastocalową felgę, o szerokości 127 mm i wysokości profilu równym 82,55 mm (127 mm*65%). Najbezpieczniej jest zajrzeć do specyfikacji technicznej samochodu i wybrać rozmiar zalecany przez producenta auta. 

Symbol opon zimowych

Opony przeznaczone do użytkowania zimą oznaczane są za pomocą symbolu płatka śniegu lub potrójnego szczytu górskiego z płatkiem śniegu. Oprócz ogumienia zimowego i letniego producenci oferują również całoroczne. Ten model rozpoznać można po symbolach płatka śniegu, chmury i słońca umieszczonych obok siebie, lub po informacji „all season”. Dla pewności warto zapytać sprzedawcę o przeznaczenie konkretnego modelu.

M+S czyli błoto i śnieg

Oznaczenie to pochodzi od angielskich słów „mud” – ‘błoto’ i „snow” – ‘śnieg’. Umieszczane jest na potrzeby rynku amerykańskiego. Wbrew pozorom nie dotyczy ono opon zimowych, a jedynie informuje, że ich bieżnik poradzi sobie ze śniegiem i błotem. Pamiętajmy o tym kupując nowe ogumienie.

Indeksy nośności i prędkości

Zgodnie z polskim prawem możemy zamontować na swoim aucie tylko opony o odpowiednich parametrach. Indeks nośności powinien więc być taki sam lub wyższy niż ¼ dopuszczalnej masy całkowitej samochodu. Z kolei indeks prędkości musi być równy temu zalecanemu przez producenta, albo równy bądź wyższy od maksymalnej wartości na prędkościomierzu. Najczęściej są one oznaczane jako dwie cyfry i litera. Ponieważ trudno zapamiętać każde z nich, najlepiej przed zakupem sprawdzić w Internecie co się pod nimi kryje. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku opon zimowych zgodnie z prawem można zamontować model z indeksem prędkości niższym o jeden, niż ten zalecany przez producenta.

Data i miejsce produkcji

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że numer DOT (od „Department of Transportation”) jest wymagany tylko przez amerykańskie Ministerstwo Transportu. Dla nas ważne są jego cztery ostatnie cyfry informujące o dacie produkcji. Wskazują one tydzień i rok wytworzenia gum – przykładowo 0215 oznacza, że opony powstały w drugim tygodniu 2015 roku. Kraj produkcji zawsze zapisany jest w języku angielskim, niekiedy informacja ta umieszczona zostaje z drugiej strony opony.

Homologacja

Dopuszczenie opony do ruchu na terenie Europy jest oznaczane literą E. Następujące po niej cyfry dotyczą kraju wystawiającego homologację. Ogumienie produkowane w krajach należących do wspólnoty i z homologacją jednego z nich zawsze jest dopuszczone do ruchu w całej Unii Europejskiej.

Opony asymetryczne

W tego typu modelach producent umieszcza napisy „inside” (‘wewnątrz’) i „outside” (‘na zewnątrz’), aby użytkownik prawidłowo je założył. W przeciwnym razie auto źle będzie zachowywać się na drodze, co może być niebezpieczne.

TWI, czyli wskaźnik zużycia opony

Wskaźnik zużycia bieżnika to niewielka wypustka pomiędzy jego rowkami – właśnie w tym miejscu należy dokonać pomiaru głębokości. Producenci na boku opony umieszczają symbol  np. w postaci trzech liter TWI, płatka śniegu, czy rekina ułatwiający lokalizację wskaźnika.

Podsumowanie

Powyżej zostały opisane najważniejsze oznaczenia opon, jakie należy wziąć pod uwagę podczas kupna nowego ogumienia do samochodu. Pamiętajmy, że tylko model o odpowiednim rozmiarze, indeksie prędkości i nośności, dostosowany do aktualnie panujących na drodze warunków zapewni nam bezpieczeństwo i komfort podróżowania autem.

//