Kierowca międzynarodowy – uprawnienia i wymagania pracodawców

Na stanowisko kierowcy międzynarodowego nieustannie są poszukiwane kolejne osoby, ponieważ handel pomiędzy Polską a innymi państwami kwitnie. Rynek pracy sprzyja kierowcom, ponieważ odczuwalne są niedobory personelu z odpowiednimi uprawnieniami i predyspozycjami. Jak zostać kierowcą międzynarodowym? Co oferują pracodawcy?

Kierowca międzynarodowy – uprawnienia i wymagania pracodawców

Uprawnienia, którymi musi dysponować każdy kierowca

Wiele osób, gdy czyta ogłoszenia z oznaczeniem „praca kierowca międzynarodowy”, od razu myśli, że to dobre pieniądze i ciekawy sposób na życie ze względu na możliwość podróżowania. Tymczasem kierowcy jeżdżą często ciągle tymi samymi trasami i spędzają samotnie mnóstwo godzin na autostradach. Na dodatek zanim zacznie się zarabiać trzeba zainwestować dużą kwotę, aby uzyskać niezbędne uprawnienia. W firmach przewozowych i spedycyjnych może pracować tylko kierowca c+e. Posiadanie prawa jazdy kategorii C zwykle nie jest wystarczające. Aby przystąpić do kursu na prawo jazdy wymaganych kategorii, trzeba najpierw posiadać prawo jazdy kategorii B i mieć skończone 18 lat. Zdanie egzaminu na prawo jazdy C+E nie pozwala jeszcze na rozpoczęcie pracy w charakterze kierowcy samochodu ciężarowego. Najpierw trzeba uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej – w związku z tym konieczne jest ukończenie kursu kwalifikacji wstępnej lub wstępnej przyspieszonej. Kierowcy, którzy mają ukończone 18 lat powinni przystąpić do kursu kwalifikacji wstępnej, a ci, którzy skończyli 21 lat wstępnej przyspieszonej. Kurs o charakterze przyspieszonym trwa krócej, a ponadto kosztuje mniej. Aby ostatecznie uzyskać uprawnienia, trzeba zdać egzamin państwowy. Po zdaniu egzaminu kierowca musi zgłosić się na badania i dopiero otrzymanie orzeczenia lekarskiego, włączając w to orzeczenie psychologiczne, uzyskuje się wolną drogę do starania się o posadę kierowcy w transporcie krajowym lub międzynarodowym.

Na jakie wymagania pracodawców należy się przygotować?

Gdy poszukiwany jest kierowca międzynarodowy, pracodawca zwykle oczekuje kogoś z doświadczeniem. W wielu firmach coraz częściej jednak zapewniane są szkolenia pozwalające na szybkie rozpoczęcie pracy na trasach międzynarodowych. Zdarza się też, że zaczyna się od tras krajowych, a gdy pracownik się sprawdzi, zostaje skierowany na trasy zagraniczne. Firmy wysyłające kierowców za granicę zwykle oczekują minimum 1-2 lat doświadczenia tak jak ma to miejsce w tym przypadku: https://www.dasko.com.pl/pl/oferty-pracy/kierowca-miedzynarodowy. Kierowcy międzynarodowi muszą posługiwać się językami obcymi. Często wymagana jest podstawowa znajomość języka angielskiego lub niemieckiego, ale wymagania mogą dotyczyć również innych języków.

Profity, na jakie może liczyć kierowca

Nie każda praca dla kierowcy jest opłacalna, ale warunki pracy kierowcy międzynarodowego różnią się od krajowego. W uczciwej firmie pracownik otrzymuje umowę o pracę, a podstawa wynagrodzenia jest jasno określona. Do ostatecznego wynagrodzenia włącza się diety i wszelkie rekompensaty, które są ustawowo przyjęte lub określone przez pracodawcę w umowie. Kierowcy otrzymują zwykle dodatkowe profity takie jak telefon komórkowy.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja