21 kwietnia 2024

W Wielkopolsce będzie nowa trasa szybkiego ruchu.

Osiem firm złożyło oferty w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Grzymiszewa (pow. turecki, woj. wielkopolskie) w ciągu drogi krajowej nr 72 – poinformowała w środę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Alina Cieślak z poznańskiego oddziału GDDKiA przekazała, że najniższą cenę za projekt i budowę obwodnicy, opiewającą na 15 mln 394 tys. 988,32 zł, […]

W Wielkopolsce będzie nowa trasa szybkiego ruchu.

Osiem firm złożyło oferty w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Grzymiszewa (pow. turecki, woj. wielkopolskie) w ciągu drogi krajowej nr 72 – poinformowała w środę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Alina Cieślak z poznańskiego oddziału GDDKiA przekazała, że najniższą cenę za projekt i budowę obwodnicy, opiewającą na 15 mln 394 tys. 988,32 zł, złożyła Firma Budowlana ANNA-BUD, a najwyższą – STRABAG – na kwotę 30 mln 613 tys. 470 zł. „Budżet, jaki przeznaczyliśmy na wykonanie zadania to 19 040 000,00 zł” – podała.

 

Jak wskazała, GDDKiA będzie oceniać oferty głównie pod kątem kryterium ceny, a także okresu gwarancji i terminu realizacji inwestycji.

 

„Zamawiający wymaga, aby prace projektowe i roboty budowlane wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostały ukończone w terminie nie dłuższym niż 30 miesięcy od daty zawarcia umowy” – przekazała Cieślak wyjaśniając, że do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych, tzn. od 16 grudnia do 15 marca.

 

Cieślak dodała, że wszyscy wykonawcy zaoferowali pięcioletni okres gwarancji, który obejmuje wydłużoną gwarancję na ciągi pieszo-rowerowe, instalacje zasilające oraz konstrukcje wspornicze. Firmy zadeklarowały też skrócenie czasu realizacji o trzy miesiące, z 30 do 27. „Teraz złożone oferty będą sprawdzane” – podała.

 

Obwodnica Grzymiszewa ma wyprowadzić z miejscowości ruch tranzytowy korzystający z obecnego przebiegu drogi krajowej nr 72. “Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców tej miejscowości. Wzrośnie również bezpieczeństwo przejazdu pomiędzy Koninem a Turkiem, a w dalszej perspektywie także ruchu z kierunku Sieradza i Łodzi. Jest to ważna droga dla układu komunikacyjnego wschodniej Wielkopolski” – zaznaczyła Cieślak.

 

Inwestycja jest częścią rządowego programu budowy 100 obwodnic. W Wielkopolsce ma ich powstać osiem. Jak podała GDDKiA, ws. budowy trzech – obwodnic Gostynia, Grzymiszewa i Żodynia, trwają postępowania przetargowe w systemie zaprojektuj i buduj. Jak podkreśliła Cieślak, w przypadku pozostałych pięciu obwodnic “trwa okres przygotowawczy”.

 

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

© 2021 MotoPoznań

Realizacja