4 grudnia 2021

Piknik, Konkurs Elegancji i wyścigi zabytkowych samochodów, czyli 48. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych

W sobotę na Torze Poznań zagoszczą pojazdy zabytkowe, które będą dostępne podczas pikniku w ramach 48. Poznańskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych. To najstarszy tego typu rajd w Polsce, który jest dobrze znany nie tylko miłośnikom motoryzacji.

Piknik, Konkurs Elegancji i wyścigi zabytkowych samochodów, czyli 48. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych

Rajd rozpoczął się 16 września, ale dopiero jutro, 18 września (sobota), zawita do Poznania. Wydarzenie będzie miało formę pikniku na Torze Poznań, na który wstęp będzie wolny.

Co przygotowano? Około godziny 13:00 będzie można podziwiać wyścig pojazdów zabytkowych w ramach Memoriału im. Henryka Rucińskiego. Zawody będą odbywać się z podziałem na kategorie. Co ciekawe, w najstarszej klasie będzie można zobaczyć widowiskowy start typu Le Mans. Oznacza to, że na sygnał startera kierowcy będą musieli dobiec do swoich pojazdów i odpalić silniki, by ruszyć w trasę.

Około godziny 15:00 Konkurs Elegancji, czyli dobrze znane poznaniakom wydarzenie. Pojazdy będą prezentowane wraz z załogami. Zarówno kierowcy jak i ewentualni pasażerowie muszą być ubrani w stroje adekwatne do wieku pojazdu.

W programie znalazły się również przejażdżki zabytkowymi autobusami po Torze Poznań. Bilety będą dostępne w cenie 5 złotych. Na terenie wydarzenia pojawi się również symulator dachowania, a także stoiska dealerów samochodowych.

Nie zabraknie również czegoś dla nieco inaczej zmotoryzowanych – wystawa zabytkowych rowerów.

O to, by nikt nie był głodny zadbają wystawcy w strefie Food Trucków. Dostępne będą również lody, wata cukrowa i „smak dzieciństwa”, czyli saturator.

W celu ułatwienia publiczności dotarcia na Tor “Poznań” w dniu 18.09.2021 wydłużona zostanie trasa linii turystycznej 102:

TRASA:

POZNAŃ GŁÓWNY – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Szpitalna – Bukowska – Polska – Dąbrowskiego – Wichrowa – Przeźmierowo/Rzemieślnicza – TOR POZNAŃ (nawrót na terenie TP) – Rzemieślnicza – Wichrowa – Dąbrowskiego – Lotnicza – MUZEUM BRONI PANCERNEJ – Dąbrowskiego – Polska – Bukowska – Szpitalna – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Dworcowa – POZNAŃ.

Odjazdy z Dworca Głównego o 10:00, 11:30, 13:30 i 15:00, odjazdy z Toru Poznań o godz. 10:25, 12:25, 13:55 i 15:45.

Utworzony zostanie tymczasowy przystanek Tor Poznań, przed bramą wjazdową na teren Toru, a autobusy jadące w kierunku Toru Poznań zatrzymywać się będą dodatkowo na przystanku Tatrzańska.

 

autorka: A. Karczewska