13 sierpnia 2022

Drogi na Podolanach przebudowane. Zyskali kierowcy, piesi i rowerzyści

Zakończyła się przebudowa odcinku ul. Krynickiej i Nałęczowskiej na poznańskich Podolanach. Poprawiła się sytuacja zarówno kierowców jak i pieszych. Nie zapomniano także o rowerzystach, których komfort i bezpieczeństwo uwzględniono podczas układania nowej nawierzchni z przepuszczalnej kostki.

Drogi na Podolanach przebudowane. Zyskali kierowcy, piesi i rowerzyści

 

Prace wykonano na fragmentach dwóch podolańskich ulic, które wymagały przebudowy. Na ul. Krynickiej inwestycją objęto odcinek od ul. Zakopiańskiej do ul. Czorsztyńskiej, a na ul. Nałęczowskiej od ul. Krynickiej do Iwonickiej.

Pierwsza z nich do tej pory miała nawierzchnię wykonaną z asfaltu, który był juz w bardzo złym stanie. Na dodatek brakowało chodnika, co utrudniało poruszanie się pieszych, obniżając także poziom ich bezpieczeństwa.

W ramach przebudowy wykonano nową nawierzchnię jezdni z przepuszczalnej kostki. Zadbano także o rowerzystów, dla których zostawiono pasy wykonane z pełnej kostki po obu stronach jezdni, dzięki czemu jazda będzie bardziej komfortowa.

Wybudowano również chodniki o szerokości minimum 2 metrów na odcinku między ul. Zakopiańską i Ciechocińską, a od ul. Ciechocińskiej do ul. Czorsztyńskiej wybudowano pieszojezdnię, którą objęto strefą zamieszkania.

Przebudowa objęła także budowę zatok postojowych oraz wyniesienie skrzyżowań z ul. Czorsztyńską, Sopocką i Ciechocińską. Dodatkowo, na odcinku między ul. Zakopiańską i Ciechocińską zamontowano próg zwalniający, by poprawić bezpieczeństwo poprzez zmuszenie kierowców do zmniejszenia prędkości przejazdu.

Z kolei objęty inwestycją fragment ul. Nałęczowskiej do tej pory był nieutwardzoną drogą bez chodników. Nierówności, błoto, dziury, kurz i pył były codziennością nie tylko jej użytkowników, ale także okolicznych mieszkańców.

Także i tu powstała nowa jezdnia wykonana z przepuszczalnej kostki, miejsca parkingowe oraz chodnik po obu stronach ulicy.

W ramach inwestycji na obu ulicach wykonano również zjazdy na posesje. Koszt prac na ul. Krynickiej wyniósł ponad 876 tysięcy złotych, natomiast na ul. Nałęczowskiej ponad 260 tysięcy złotych.

autorka: A. Karczewska

fot. ZDM