Ranking miast ze “szkodowymi” kierowcami. Jak wypadł Poznań?

Z deklaracji poznańskich kierowców wynika, że ponad 24% z nich spowodowało przynajmniej jedną szkodę komunikacyjną. Taki wynik oznacza, że Poznań znajduje się w środkowej części zestawienia największych miast w Polsce pod względem liczby kierowców deklarujących szkody. W województwie wielkopolskim ostrożniejszych kierowców można było spotkać m.in. w Ostrowie Wielkopolskim, Pile i Lesznie.

Ranking miast ze “szkodowymi” kierowcami. Jak wypadł Poznań?

 

Eksperci multiporównywarki rankomat.pl przeanalizowali deklaracje właścicieli samochodów poszukujących taniego OC. Celem było sprawdzenie, po których miastach poruszało się najwięcej kierowców przyznających się do spowodowania w przeszłości chociaż jednej szkody. Okazuje się, że najwięcej szkodowych kierowców można było spotkać w Sosnowcu (28,6%), a najmniej w Gnieźnie (17,5%).

Poznań w liczbach 

24,3% kierowców z Poznania przyznało, że spowodowało w przeszłości przynajmniej jedną szkodę. W rezultacie Poznań – ex aequo z Głogowem – znalazł się na 48. miejscu w zestawieniu 84 miast. Statystyczny poznański szkodowy kierowca ma 34 lata i korzysta z Opla Astry. Nie można przy tym wykluczyć, że w przeszłości spowodował szkody innym samochodem. Statystyki dotyczące kolizji i wypadków wpływają na cenę OC w danym regionie, a w Poznaniu średnia składka w III kwartale 2022 r. wyniosła 601 zł. To o 104 zł więcej niż wynosi średnia dla całego kraju. W badanym okresie mniej za obowiązkową polisę komunikacyjną płacili kierowcy z pozostałych miast województwa wielkopolskiego, które zostały uwzględnione w zestawieniu. Nie oznacza to jednak, że zawsze można było tam spotkać mniej szkodowych kierowców – przeczą temu deklaracje właścicieli samochodów z Kalisza (25,5%) i Konina (27,9%).

– Historia ubezpieczenia kierowcy jest najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przez ubezpieczycieli, jeśli chodzi o wycenę OC. Bezszkodowi kierowcy mogą liczyć na maksymalne zniżki. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe na podstawie danych dotyczących kolizji i wypadków, sieci dróg oraz natężenia ruchu oceniają ryzyko wystąpienia szkody w danym mieście czy regionie. Wysokie ryzyko może oznaczać wyższą cenę obowiązkowej polisy – komentuje Stefania Stuglik, ekspertka ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl. – Podczas kalkulacji składki ubezpieczyciele uwzględniają więcej parametrów. Dlatego zawsze warto porównać oferty wszystkich towarzystw, ponieważ każde z nich inaczej będzie oceniać ryzyko wystąpienia szkody – dodaje.

Poznań na tle województwa

Zmotoryzowani mieszkańcy Poznania nie wypadli najlepiej, gdy uwzględni się deklaracje z całego regionu. W województwie wielkopolskim do przynajmniej jednej szkody w swojej historii ubezpieczenia przyznało się 22,5% kierowców. Nic więc dziwnego, że średnia wojewódzka cena OC okazała się niższa o 113 zł od średniej ceny OC w Poznaniu i wyniosła 488 zł. W skali całego kraju najmniej za OC płacili kierowcy z Podkarpacia (425 zł), a najmniej szkodowych kierowców można było spotkać na Lubelszczyźnie (20,4%).

 

© 2021 MotoPoznań

Realizacja